Yapmanız Gereken Dişlerinizi Fırçalamak İçin İpuçları

Dişlerinizi fırçalamak, muhtemelen küçük bir çocukken yapmayı öğrendiğiniz bir şeydir ve bu nedenle, dişlerinizi nasıl fırçaladığınızı değerlendirmeyi bırakmanız pek olası değildir. Şimdiye kadar, kullandığınız teknikler oldukça ikinci niteliktedir. Ne yazık ki birçok insan dişlerini olması gerektiği gibi fırçalamıyor.

Ağız sağlığı doğrudan genel sağlıkla ilgili olduğu için dişlerinizin bakımı son derece önemlidir. Deneyiminizi ve sonuçlarınızı iyileştirmek için, bu sekiz ipucunu ağız hijyeni rutininize dahil etmeyi deneyin.

Dişlerinizi Fırçalamak İçin İpuçları

Diş fırçanızı temiz tutun

Diş fırçanızı kullanımlar arasında banyo tezgahınıza veya lavabonuzun kenarına koymak, bakterileri toplamanın harika bir yoludur. Bunun yerine, diş fırçanızı bir diş fırçası tutucu veya bir bardak kullanarak dik olarak saklayın.

Diş fırçanızı her kullanımdan sonra iyice durulamanın yanı sıra, diş fırçanızı hidrojen peroksit ve su karışımı veya antibakteriyel gargara ile de ıslatabilirsiniz. Hatta bazı insanlar diş fırçalarını bulaşık makinesinde ayda bir veya iki kez bile temizler.

Doğru diş fırçasını kullanın

Bir diş fırçası seçmek bir Goldilocks anı olmalıdır. Çok uzun veya çok kısa bir tutamaç istemezsiniz; çok büyük veya çok küçük bir kafa istemezsiniz; ve çok sert veya çok yumuşak kıllar istemezsiniz. Doğru olan bir diş fırçası istiyorsunuz. Hangi diş fırçasının size uygun olduğunu belirlemek için yardıma ihtiyacınız varsa, diş hekiminizle görüşün.

Diş fırçanızla nazik olun

Güçlü fırçalama dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir, bu yüzden nazik olun.

Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin

Zamanla, bakteriler diş fırçanızda sadece kıllarda değil, sapta çoğalır. Kıllar da hasar görerek daha az etkili hale gelir. En iyi sonuçlar için diş fırçanızı her üç ila dört ayda bir değiştirin.

İç kısımları, çiğneme yüzeylerini ve azı dişlerini fırçalamayı unutmayın.

Pek çok insan dişlerin ön tarafına odaklanır ve iç taraflara, çiğneme yüzeylerine ve azı dişlerine çok az dikkat gösterir. Dişlerinizin bu kısımları görünmese bile, fırçalarken ön dişlerinize daha fazla değilse de en az onlara verdiğiniz kadar dikkat etmeniz önemlidir.

Aynı yerde fırçalamaya başlamayın

Dişlerinizi fırçalarken, her seferinde ağzınızın farklı bir bölgesinden başlamaya çalışın. İlk olarak fırçaladığınız alan, bitirdiğiniz bölgeye göre daha fazla dikkat çekme eğilimindedir, bu nedenle başlangıç ​​noktanızı rastgele seçmek, tüm dişlerinizin eşit ilgiyi görmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın

Dişlerinizi yemekten hemen sonra fırçalamak ne kadar cazip gelse de, birçok diş hekimi yemek yedikten veya içtikten sonra dişlerinizi fırçalamadan önce en az otuz dakika beklemenizi önerir. Unutmayın, ağız hijyeni rutininizi iyileştirmek için asla geç değildir.

Fırçalamadan önce veya sonra diş ipi

Diş fırçasının kılları, yiyecek, bakteri ve tartarın sıklıkla bulunduğu dişlerinizin arasına ulaşamaz. Günlük olarak diş ipi kullandığınız sürece, dişlerinizi fırçalamadan önce veya sonra diş ipi kullanmanız fark etmez. Diş ipi kullandıktan sonra, diş ipinin çıktığı her şeyi durulamak için su veya gargara kullanın.