Vzťah medzi tehotenstvom a vašu krvnú skupinu

Ako sa krvná skupina vplyv na tehotenstvo?

Je dôležité, aby ženy, zistiť ich krvnú skupinu na začiatku tehotenstva. Krvný obraz, zistiť, a tam sú štyri rôzne typy: A, B, AB a O. Okrem krvné ženy môžu mať Rh faktor (špecificky Rhesus D antigén), ktorý je, keď sa objaví proteíny na povrchu krv. Ženy, ktoré majú Rh faktor, sú klasifikované ako Rh pozitívny (A +, B +, AB + a O +) a žien, ktoré nie sú sú Rh negatívne (A-, B-, AB a O).

Krvnú skupinu a Rh faktor tehotné ženy a otca jej dieťaťa môže ovplyvniť to, čo Krvné dieťa má. To bude tiež ovplyvňovať protilátky telo matky robí ako imunitnej reakcie na cudzorodé látky v jej orgánoch, ako sú baktérie, spermie, a dokonca aj embryá.

V prípade, že Rh negatívna žena (5-10 percent žien) má dieťa s Rh-pozitívnej krvi sa nazýva Rh inkompatibilita. Telo matky bude liečiť proteíny Rh nájdené v krvi svojho dieťaťa ako cudzí a vytvorí protilátky na ne zaútočiť, akonáhle sa dva typy krvi miešať akýmkoľvek spôsobom, čo je stav nazývaný Rh choroba. Ďalej môže byť v niektorých prípadoch problémy v prípade, že matka je O krvný a dieťa je typu A alebo B v krvi, kde telo matky produkuje protilátky proti dieťaťa červených krviniek, kedy je krv sa mieša. Tento jav sa nazýva ABO nekompatibility.

Aké sú rizikové faktory?

Prvýkrát, keď je žena tehotná, dieťa je všeobecne chránený až do pôrodu, pretože matky krv nemôže prejsť placentou (aj keď malé množstvo krvi dieťaťa môže dostať do obehu matky). Avšak, môžu existovať prípady, keď krv a matka dieťaťa krv mieša skôr, než to, ako napríklad:

  • potrat
  • zranenia, ktoré spôsobuje krvácanie (napríklad pri dopravnej nehode)
  • po amniocentéza (kedy krv sa odoberá z pupočnej šnúry pre testovanie)
  • po CVS (kde vzorka placenty je potrebné pre testovanie)
  • mimomaternicové tehotenstvo.

V každom z týchto situácií, sa protilátky vyvinuli ako imunitnú reakciu, ktorá môže spôsobiť, že dieťa mať anémiu a ťažkú ​​žltačka. S Rh nezlučiteľnosti, to znamená, keď je žena tehotná s Rh-pozitívne dieťa v budúcnosti bude protilátky byť produkované vo väčších množstvách. ABO nekompatibilita nestane vážnejšie s každým nasledujúcim tehotenstvom. Avšak, ABO nekompatibilita môže mať vplyv na dieťa, kým sa všetky protilátky prejsť von zo systému dieťaťa potom, čo sa narodí.

Aká je liečba?

Pretože dieťaťa krvná skupina je zvyčajne neznáma počas tehotenstva môžu všetky ženy, ktoré sú Rh negatívne dostávať injekcie anti-D počas tehotenstva, aby sa zabránilo vzniku Rh ochorenia u 28 a 34 týždňov. Pupočníkovej krvi sa zhromažďujú pri narodení pre kontrolu dieťaťa krvnú skupinu, a v prípade, že dieťa je Rh pozitívny, ďalšie injekcie je uvedený. Tieto injekcie sú veľmi účinné pri zastavení Rh protilátky vývoj a aby bolo možné pre ženy, aby sa znovu tehotná bez Rh nezlučiteľnosti komplikácií. V prípade, že dieťa je Rh negatívna, injekcie nie sú nutné.

Ak žena už bola diagnostikovaná choroba Rh počas tehotenstva ona bude pozorne sledovať, aby sa ubezpečil, že dieťa je zdravé, a to prostredníctvom ultrazvuku. V prípade potreby môže lekár kontrolovať dieťa nejaví známky anémia odborníkom ultrazvukovou kontrolou a intervencie.

Ak kedykoľvek Počet dieťaťa v krvi je príliš nízka, výmenné transfúzie špeciálne krvi (buď pred alebo po pôrode) sa môže podávať dieťaťu cez pupočnú šnúru, k zastaveniu úbytku červených krviniek a občas dieťa môže byť nutné dodané včas. Avšak, tieto veci nie sú zvyčajne potrebné, pretože anti-D injekcie sú veľmi úspešné.

S nezlučiteľnosti ABO, nie sú tam žiadne preventívne opatrenia na ochranu dieťaťa, ale ak dieťa vykazuje známky anémia in-utero alebo je po narodení veľmi znechutený, budú mať fototerapiu pomôcť prelomiť chemických látok v krvi, ktoré sú spôsobí ich žltačku, a môže tiež potrebovať transfúziu krvi, ak sú veľmi anemický. To všetko bude vykonané ihneď po pôrode, aby sa zabránilo prípadnej dlhodobé problémy.

Má to vplyv na matku?

zdravie matky nebudú ovplyvnené krvné nezlučiteľnosti, ale krvácanie z akéhokoľvek druhu počas tehotenstva je niečo, čo by ženy mali vždy hovoriť so svojím lekárom o tom, ako to môže znamenať problém okrem Rh nekompatibility alebo nezlučiteľnosti ABO.