profilaktyki raka piersi: Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi

Jeśli chodzi o raka piersi, można się zastanawiać, czy są kroki, które można podjąć w kierunku profilaktyki raka piersi. Niektóre czynniki ryzyka, takie jak historia rodziny, nie mogą być zmieniane. Jednakże istnieją zmiany stylu życia można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka moje piersi?

Zmiany stylu życia wykazano w badaniach, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet kobiet wysokiego ryzyka. Poniżej przedstawiono kroki można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko:

  • Ogranicz alkohol. Im więcej alkoholu pijesz, tym większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Ogólnym zaleceniem na podstawie badań nad wpływem alkoholu na ryzyko zachorowania na raka piersi jest ograniczyć się do mniej niż 1 drink dziennie a nawet niewielkie ilości zwiększać ryzyko.
  • Nie pal. Zgromadzone dowody wskazują na związek pomiędzy paleniem a ryzykiem raka piersi, szczególnie u kobiet przed menopauzą. Ponadto, nie palenie jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia ogólnego.
  • Kontrolować swoją wagę. Nadwaga lub otyłość zwiększa ryzyko raka piersi. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wystąpienia otyłości w późniejszym życiu, zwłaszcza po menopauzie.
  • Bądź aktywny fizycznie. Aktywność fizyczna może pomóc utrzymać zdrową wagę, co z kolei pomaga w zapobieganiu raka piersi. Dla większości zdrowych osób dorosłych, Departament Zdrowia i Usług Społecznych zaleca co najmniej 150 minut w tygodniu umiarkowanej aktywności tlenowej lub 75 minut intensywnego ćwiczenia aerobowe tygodniowo, plus trening siłowy co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Karmić piersią. Karmienie piersią może odgrywać rolę w profilaktyce raka piersi. Im dłużej karmić piersią, tym większy efekt ochronny.
  • Dawka graniczna i czas trwania terapii hormonalnej. Skojarzone leczenie hormonem o więcej niż trzy do pięciu lat zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Jeśli pacjent przyjmuje terapii hormonalnej na objawy menopauzy, należy poprosić lekarza o innych opcji. Możesz być w stanie zarządzać objawy ze niehormonalne terapii i leków. Jeśli zdecydujesz, że korzyści z krótkotrwałego leczenia hormonem przeważają nad ryzykiem, należy użyć najmniejszą dawkę, która pracuje dla Ciebie i nadal mieć lekarz monitoruje czas stosowania leku hormony.
  • Unikać ekspozycji na promieniowanie i skażenia środowiska. Sposoby obrazowania medycznego, na przykład tomografia komputerowa, stosować duże dawki promieniowania. Chociaż potrzebne są dalsze badania, niektóre badania sugerują związek między rakiem piersi i promieniowaniem. Zmniejszyć narażenie poprzez takie badania tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Czy zdrowa dieta zapobiega rakowi piersi?

Zdrowej diety może zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów nowotworów, a także cukrzycę, choroby serca i udaru mózgu. Na przykład kobiety, które jedzą śródziemnomorską dietę uzupełnioną extra-virgin oliwy z oliwek i orzechów mieszanych może mieć zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi. Dieta śródziemnomorska skupia się głównie na środkach spożywczych pochodzenia roślinnego, takich jak owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz orzechy. Ludzie, którzy śledzą dietę śródziemnomorską wybierać zdrowe tłuszcze, jak oliwa z oliwek, masło i ryby ponad zamiast czerwonego mięsa. Utrzymywanie zdrowej wagi jest również kluczowym czynnikiem w profilaktyce raka piersi.

Czy istnieje związek między pigułki antykoncepcyjne i raka piersi?

Istnieją pewne dowody, że antykoncepcja hormonalna, która obejmuje pigułki antykoncepcyjne i urządzeń wewnątrzmacicznych (IUD), które uwalniają hormony, zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale ryzyko jest uważane za bardzo małe, a to zmniejsza się po zaprzestaniu korzystania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ostatnie badania, które wskazywały na związek między hormonalnej antykoncepcji i raka piersi ustalona jedna dodatkowa raka piersi można oczekiwać na każde 7,690 kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję przez okres co najmniej jednego roku.

Omów antykoncepcyjne opcje z lekarzem oparte na konkretnych potrzeb. Również rozważyć korzyści z antykoncepcji hormonalnej, takie jak sterowanie krwawienie miesiączkowe i zmniejsza ryzyko innych nowotworów, w tym raka endometrium i raka jajnika.

Co jeszcze mogę zrobić?

Być czujnym na temat wykrywania raka piersi. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w piersi, takim jak nowe zmiany ryczałtowych lub skóry, należy skonsultować się z lekarzem. Również zwrócić się do lekarza, kiedy rozpocząć mammografii i inne projekcje na podstawie swojej osobistej historii.