Prevencia rakoviny prsníka: Ako znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka

Ak sa obávate o rakovine prsníka, môžete sa opýtať, či existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na prevenciu rakoviny prsníka. Niektoré rizikové faktory, ako je rodinná anamnéza, nemožno zmeniť. Avšak, tam sú zmeny životného štýlu môžete urobiť, aby sa obmedzilo riziko.

Čo môžem urobiť pre zníženie moje riziko rakoviny prsníka?

zmeny životného štýlu bolo preukázané v štúdiách na zníženie rizika rakoviny prsníka aj vo vysoko rizikových žien. Nižšie sú uvedené kroky, ktorými môžete znížiť riziko:

  • Limit alkoholu. Čím viac alkoholu vypijete, tým väčšie je riziko vzniku rakoviny prsníka. Všeobecné odporúčania na základe výskumu o vplyve alkoholu na riziko rakoviny prsníka je obmedziť sa na menej ako 1 nápoj denne ako aj malé množstvo zvyšujú riziko.
  • Nefajčiť. Hromadia sa dôkazy naznačujú súvislosť medzi fajčením a rizikom rakoviny prsníka, a to najmä u žien pred menopauzou. Navyše, nie fajčenie je jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje celkové zdravie.
  • Ovládať svoje hmotnosti. Byť nadváhou alebo obezitou zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka. To platí najmä vtedy, ak dôjde k obezite v neskoršom veku, najmä po menopauze.
  • Byť fyzicky aktívny. Fyzická aktivita môže pomôcť udržať si zdravú váhu, čo na oplátku pomáha predchádzať rakovine prsníka. U väčšiny zdravých dospelých, ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb odporúča aspoň 150 minút týždenne mierne aeróbne aktivity alebo 75 minút intenzívneho aeróbne aktivity týždenne, plus silový tréning aspoň dvakrát týždenne.
  • Dojčiť. Dojčenie by mohol hrať úlohu v prevencii rakoviny prsníka. Čím dlhšie budete dojčiť, tým vyšší ochranný účinok.
  • Limitné dávka a trvanie hormonálnej terapie. Kombinovaná hormonálna terapia po dobu viac ako troch až piatich rokov sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Ak užívate hormonálnu terapia pre príznaky menopauzy, poraďte sa so svojím lekárom o iných možnostiach. Tie by mohli byť schopní spravovať svoje príznaky s nehormonálnej terapie a lieky. Ak sa rozhodnete, že výhody krátkodobé hormonálna terapia prevažujú nad rizikami, použite najnižšiu dávku, ktorá pracuje pre vás aj naďalej mať lekár kontrolovať dobu užívate hormóny.
  • Zabránili vystavenie žiareniu a znečistenie životného prostredia. Medical-zobrazovacie metódy, ako je napríklad počítačová tomografia, použiť vysoké dávky žiarenia. Aj keď je potrebné viac štúdií, niektoré výskumy naznačujú súvislosť medzi rakovinou prsníka a ožiarenia. Znížte expozíciu tým, že takéto testy len v najnutnejších prípadoch.

Môže zdravá strava prevenciu rakoviny prsníka?

Jesť zdravú stravu by mohol znížiť riziko vzniku niektorých typov rakoviny, rovnako ako diabetes, ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice. Napríklad ženy, ktoré jedia stredomorskú stravu doplnenú s extra panenským olivovým olejom a orechov môže mať znížené riziko vzniku rakoviny prsníka. Stredomorská strava sa zameriava na prevažne na potravinách rastlinného pôvodu, ako je ovocie a zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín a orechov. Ľudia, ktorí nasledujú stredomorskú stravu vybrať zdravé tuky, ako je olivový olej, než maslo a rýb namiesto červeného mäsa. Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti je tiež kľúčovým faktorom pri prevencii rakoviny prsníka.

Existuje súvislosť medzi antikoncepčné pilulky a rakoviny prsníka?

Tam je nejaký dôkaz, že hormonálna antikoncepcia, ktorá obsahuje antikoncepčné pilulky a Vnútromaternicové telieska (IUD), ktoré uvoľňujú hormóny, zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Ale riziko je považované za veľmi malé, a to znižuje potom, čo ste prestali používať hormonálnu antikoncepciu. Nedávna štúdia, ktorá je uvedená spojitosť medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a rakoviny prsníka stanovená jedna ďalšia rakovina prsníka by sa dalo očakávať na každých 7,690 žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu po dobu minimálne jedného roka.

Diskutovať o svojich možnostiach antikoncepcie so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na základe svojich konkrétnych potrieb. Tiež zvážiť výhody hormonálnej antikoncepcie, ako je napríklad riadenie menštruačné krvácanie a znižuje riziko vzniku rakoviny, vrátane rakoviny endometria a vaječníkov.

Čo ešte môžem spraviť?

Byť bdelí o detekciu rakoviny prsníka. Ak si všimnete akékoľvek zmeny vo vašich pŕs, napríklad novým cestom, alebo kožné zmeny, poraďte sa s lekárom. Tiež, opýtajte sa svojho lekára, kedy má začať mamografia a iné projekcie na základe svojej osobnej histórii.