Prevence rakoviny prsu: Jak snížit riziko vzniku rakoviny prsu

Pokud se obáváte o rakovině prsu, můžete se zeptat, jestli existují kroky, které můžete podniknout k prevenci rakoviny prsu. Některé rizikové faktory, jako je rodinná anamnéza, nelze změnit. Nicméně, tam jsou změny životního stylu můžete udělat, aby se omezilo riziko.

Co mohu udělat pro snížení mé riziko rakoviny prsu?

změny životního stylu bylo prokázáno ve studiích ke snížení rizika rakoviny prsu i ve vysoce rizikových žen. Níže jsou uvedeny kroky, kterými můžete snížit riziko:

  • Limit alkoholu. Čím více alkoholu vypijete, tím větší je riziko vzniku rakoviny prsu. Obecné doporučení na základě výzkumu o vlivu alkoholu na riziko rakoviny prsu je omezit se na méně než 1 nápoj denně jako i malé množství zvyšují riziko.
  • Nekuřte. Hromadí se důkazy naznačují souvislost mezi kouřením a rizikem rakoviny prsu, a to zejména u žen před menopauzou. Navíc, ne kouření je jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své celkové zdraví.
  • Ovládat své hmotnosti. Být nadváhou nebo obezitou zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. To platí zejména tehdy, dojde-li k obezitě v pozdějším věku, zejména po menopauze.
  • Být fyzicky aktivní. Fyzická aktivita může pomoci udržet si zdravou váhu, což na oplátku pomáhá předcházet rakovině prsu. U většiny zdravých dospělých, ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb doporučuje alespoň 150 minut týdně mírné aerobní aktivity nebo 75 minut intenzivního aerobní aktivity týdně, plus silový trénink alespoň dvakrát týdně.
  • Kojit. Kojení by mohl hrát roli v prevenci rakoviny prsu. Čím déle budete kojit, tím vyšší ochranný účinek.
  • Mezní dávka a trvání hormonální terapie. Kombinovaná hormonální terapie po dobu více než tří až pěti let se zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Pokud užíváte hormonální terapie pro příznaky menopauzy, poraďte se se svým lékařem o jiných možnostech. Ty by mohly být schopni spravovat své příznaky s nehormonální terapie a léky. Pokud se rozhodnete, že výhody krátkodobé hormonální terapie převažují nad riziky, použijte nejnižší dávku, která pracuje pro vás i nadále mít Váš lékař kontrolovat dobu užíváte hormony.
  • Zabránili vystavení záření a znečištění životního prostředí. Medical-zobrazovací metody, jako je například počítačová tomografie, použít vysoké dávky záření. I když je zapotřebí více studií, některé výzkumy naznačují souvislost mezi rakovinou prsu a ozáření. Snižte expozici tím, že takové testy jen v nejnutnějších případech.

Může zdravá strava prevenci rakoviny prsu?

Jíst zdravou stravu by mohl snížit riziko vzniku některých typů rakoviny, stejně jako diabetes, onemocnění srdce a mozkové mrtvice. Například ženy, které jedí středomořskou stravu doplněnou s extra panenským olivovým olejem a ořechů může mít snížené riziko vzniku rakoviny prsu. Středomořská strava se zaměřuje na převážně na potravinách rostlinného původu, jako je ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin a ořechů. Lidé, kteří následují středomořskou stravu vybrat zdravé tuky, jako je olivový olej, než máslo a ryb namísto červeného masa. Udržování zdravé tělesné hmotnosti je také klíčovým faktorem při prevenci rakoviny prsu.

Existuje souvislost mezi antikoncepční pilulky a rakoviny prsu?

Tam je nějaký důkaz, že hormonální antikoncepce, která obsahuje antikoncepční pilulky a Nitroděložní tělíska (IUD), která uvolňují hormony, zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Ale riziko je považováno za velmi malé, a to snižuje poté, co jste přestali používat hormonální antikoncepci. Nedávná studie, která je uvedena spojitost mezi užíváním hormonální antikoncepce a rakoviny prsu stanovena jedna další rakovina prsu by se dalo očekávat na každých 7,690 žen, které užívají hormonální antikoncepci po dobu nejméně jednoho roku.

Diskutovat o svých možnostech antikoncepce se svým poskytovatelem zdravotní péče na základě svých konkrétních potřeb. Také zvážit výhody hormonální antikoncepce, jako je například řízení menstruační krvácení a snižuje riziko vzniku rakoviny, včetně rakoviny endometria a vaječníků.

Co ještě mohu udělat?

Být bdělí o detekci rakoviny prsu. Pokud si všimnete jakékoliv změny ve vašich prsou, například novým těstem, nebo kožní změny, poraďte se s lékařem. Také, zeptejte se svého lékaře, kdy má začít mamografie a jiné projekce na základě své osobní historii.