Par ko mums būtu jāzina Cerebral Palsy

Ir dažas pazīmes, kas var norādīt, ka bērnam ir cerebrālā trieka. Ne visas pazīmes ir redzamas piedzimstot, un, attīstoties zīdaiņiem, tās var kļūt acīmredzamākas.

Simptomi zīdaiņiem

 • Zems muskuļu tonuss (mazulis jūtas „disketi”, kad tiek pacelts)
 • Nespēj pacelt savu galvu, guļot uz vēdera vai atbalstītā sēdus stāvoklī
 • Muskuļu spazmas vai stīvuma sajūta
 • Slikta muskuļu kontrole, refleksi un stāja
 • Aizkavēta attīstība (nevar sēdēt vai patstāvīgi apgāzties 6 mēnešus)
 • Barošanas vai rīšanas grūtības
 • Dod priekšroku izmantot vienu ķermeņa pusi

Zīmes uz maziem bērniem / bērniem

Kaut arī mazuļu / bērnu, kuriem ir cerebrālā trieka, smadzenes paliek ievainotas, to attīstīšanās laikā trauma nepasliktinās.

Atkarībā no cerebrālās triekas smaguma pakāpes, maziem bērniem un bērniem var būt fiziskas attīstības grūtības, piemēram:

 • nestaigājot 12-18 mēnešus
 • nerunājot vienkāršus teikumus līdz 24 mēnešiem

Ja jūsu bērns nesasniedz šos pagrieziena punktus vai arī viņiem ir dažas cerebrālās triekas pazīmes, jums, iespējams, būs jākonsultējas ar savu agras bērnības medmāsu, ģimenes ārstu vai pediatru.

NSW jautājumi, kas saistīti ar attīstības atskaites punktiem, ir aprakstīti Personīgās veselības uzskaites grāmatā (Zilā grāmata), kas tiek piegādāta ģimenēm, kad piedzimst viņu bērns.

Kad tiek diagnosticēta cerebrālā trieka?

Smadzeņu paralīze ir sarežģīta invaliditāte, un diagnoze ne vienmēr ir viegls process. Ārstiem var būt aizdomas par cerebrālo trieku, ja zīdainim ir lēna kustību attīstība, muskuļu saspringums vai diskete vai neparastas pozas.

Laiks mainās, kad vecākiem tiek oficiāli noteikta diagnoze, ka viņu bērnam ir cerebrālā trieka. Ļoti priekšlaicīgi dzimušus bērnus parasti uzmanīgi novēro, un viņiem var veikt agrīnu MRI skenēšanu (magnētiskās rezonanses attēlveidošana). Tomēr lielākā daļa bērnu ar cerebrālo trieku nedzimst priekšlaicīgi. Lielākā daļa ir dzimuši pilnā termiņā, un tikai tad, ja viņi neatbilst parastajiem zīdaiņu sasniegumiem, tiek apsvērta jebkāda veida invaliditāte. MRI varētu parādīt, ka viņiem ir smadzeņu traumas, taču tajā posmā bieži ir pārāk agri prognozēt ietekmi.

Vispārējo kustību novērtējumu var veikt no dzimšanas līdz 5 mēnešu vecumam. Tas ir spēcīgs cerebrālās triekas prognozētājs, īpaši, ja MRI ir redzamas noteiktas izmaiņas smadzenēs. Tomēr ar vispārējo kustību novērtējumu nevar paredzēt cerebrālās triekas smagumu.

Ja vispārējo kustību novērtējums liecina, ka zīdainim ir cerebrālās triekas risks, tad iejaukšanos var sākt pēc iespējas agrāk.

Kā ārsti diagnosticē cerebrālo trieku?

Īpašu uzmanību viņi pievērsīs bērna kustībām, gan brīvprātīgajām kustībām, gan muskuļu tonusam.

Dažiem bērniem var būt ļoti atviegloti, disketes muskuļi, bet citiem muskuļi ir stīvi, saspringti. Ārsti arī meklēs neparastas pozas vai ja bērns atbalsta vienu pusi pāri otrai. Skenēšanu, piemēram, MRI vai CT, var nozīmēt ārsts.

Viens no neapmierinātības vecākiem ir tas, ka dažreiz diagnoze var aizņemt ilgu laiku, veicot atkārtotus testus un apmeklējot speciālistus.

Tas var būt tāpēc, ka bērnam ir viegla cerebrālās triekas forma, bet tas var būt arī tāpēc, ka ārstam jāpārliecinās, ka tas nav cita veida kustību traucējums, kas var būt progresējošs (laika gaitā pasliktinās).

Smadzeņu paralīzes ārstēšana

Kaut arī smadzeņu paralīze ir invaliditāte visa mūža garumā, ir daudz iejaukšanās, kas var palīdzēt mazināt tā ietekmi uz ķermeni un indivīda dzīves kvalitāti. Intervence ir pakalpojums, kura mērķis ir uzlabot cerebrālās triekas stāvokli un ar to dzīvojošās personas ikdienas pieredzi.

Bērnus ar cerebrālo trieku var atbalstīt profesionāļu komanda, tostarp veselības aprūpes speciālisti un kopienas atbalsta dienesti, kas strādā kopā, lai palīdzētu bērnam un ģimenei sasniegt savus mērķus.

Vēlu pusaudžu un 20. gadu sākumā daudzi jaunieši uzņemas arvien lielāku atbildību par savu veselību un labklājību. Viņu komandā var būt veselības aprūpes profesionāļi un sabiedrības kopienas nodrošinātāji, piemēram, fitnesa treneri.

Vai cerebrālo trieku var novērst vai izārstēt?

Pašlaik nav iespēju pilnībā novērst vai izārstēt cerebrālo trieku. Sabiedrības veselības pasākumi, piemēram, obligātās drošības jostas, nožogošana ar baseinu un masaliņu vakcinācija, joprojām novērš dažus CP. Nesen tika ieviesti vairāki pasākumi augsta riska zīdaiņiem, lai samazinātu cerebrālās triekas risku vai smagumu. Trīs piemēri ir:

 • Atdzesēšana – jaundzimušos bērnus, kuri ir piedzimuši smadzeņu traumu skābekļa trūkuma dēļ ap dzimšanas brīdi (hipoksiska išēmiska encefalopātija), var ārstēt ar dzesēšanu. Atdzišana vai viegla hipotermija ietver mazuļa ķermeņa temperatūras pazemināšanu, un tā mērķis ir samazināt smadzeņu traumas ietekmi.
 • Pirmsdzemdību steroīdi – viens steroīdu kurss, ko lieto mātēm, kurām draud priekšlaicīgas dzemdības, samazina mazuļu cerebrālās triekas risku.
 • Magnija sulfāts – ja to lieto grūtniecēm, kurām ir augsts priekšlaicīgas dzemdības risks, magnija sulfāts var palīdzēt aizsargāt mazuļus no smadzeņu traumas, kas izraisa cerebrālo trieku.

Lūk, kas jums jāzina par cerebrālo trieku. Rakstot šo rakstu, mēs ceram, ka ikviens var to novērst, cik drīz vien iespējams.