Oxytocín je láska hormón – Je to skutočnosť alebo fikcia?

Biochemické produkovaný v mozgu zvanej oxytocínu zadal populárnu kultúru v posledných rokoch ako “lásky, hýčkať alebo lepenie” hormónu. Že je z čoho vyberať. Oxytocín zohráva úlohu v produkcii kontrakcie pri pôrode a pri pomoci v laktácii, ale vieme, že už viac ako sto rokov. Experimenty v roku 1990 sa ukázalo, že bol pomocný v prednej prérijnej hraboše, známe pre ich monogamického správanie, aby si vybral celoživotné partnera. Neskoršie štúdie potom preukázali, že táto chemická látka prispieva k dôvere a sociálnej interakcie v rôznych živočíchov, vrátane človeka.

Po štúdiu hraboš, záujem peptidu kyseliny deviatich aminokyselín začala stúpať. V TED talk ekonóma Paul Zak nazval “morálne molekula”, pretože jeho väzby na dôveryhodnosti, empatie a prosperity. Internet DIY trhu mozgu človeka potom vzal mem. Vero Labs Daytona Beach na Floride., Predáva “Pripojiť” oxytocínu sprej za $ 79, ktoré výklady k posilneniu pracovisko väzby a zvýšiť pozitívne sebauvedomenie. Spoločnosť má tiež vyjsť s His-and-ju prilákať sprej, ktorý sa mieša oxytocín s feromónmi chemickej pohlavný atraktanty, ktoré pomáhajú myšou si to, ale ktorých úloha pri spúšťaní párení u človeka je hotly sporné. (Výskumníci, ktorí študujú oxytocín varovať potenciálnych kupcov od týchto nákupov tým, že dlhodobé užívanie u ľudí sa neskúmal).

To nie je všetko, marketing a placeba, však. Podstatným telo výskum naznačuje, že oxytocín a príbuzné molekuly zvané vazopresín podporovať rôzne typy sociálneho správania. Účastníci v jednej štúdii, ktorá sa podieľajú hranie investičné hru vidlicových cez viac peňazí na investičný bankár po nástupe čuchať. hladiny oxytocínu vzrástol v štúdii nových rodičov, pretože si zvykli žiť s ich novorodencov. A štúdie sú teraz v plnom prúde, aby posúdila, či oxytocín spray môže pomôcť zmierniť niektoré zo sociálnych deficitov malých detí s diagnózou autizmus.

Oxytocín má druhá strana to, že je to niečo menej ako Nápoj lásky č 9. Nedávny výskum ukazuje, že môže zosilniť negatívne spomienku na spoločenské skúsenosti ako je spomienka na váš šéf kričí do tváre pred spolupracovníkmi. To môže dokonca zvýšiť pravdepodobnosť agresie a násilia voči ostatným, ktorí nie sú súčasťou vašej sociálnej skupine.

Oxytocín bezpochyby má vplyv na sociálnu rokovaní, ale jeho účinok môže silne závisieť od okolností. Americká psychologická asociácia Science Watch mal dve veľké citácie z vedcov oxytocínu, ktoré varujú pred škatuľkovanie to ako mať žiadnu pevnú rolu upravujúce sociálne vzťahy: “Oxytocín nie je láska hormón,” hovorí Larry Young z Emory University. “To nás stáva sociálnych informácií a umožňuje nám analyzovať pri vyššom rozlíšení.”

A od Shelley Taylor z University of California v Los Angeles: “Nikdy nie je dobrý nápad mapovať psychologický profil na hormón, nemajú psychologické profily.” To znamená, že to môže byť chvíľu, ak vôbec, ako ste schopní nafúknuť to Lovin pocit s závan inhalátora, najlepšie držať sa Cabernet a bublinky.