O czym powinniśmy wiedzieć Cerebral Palsy

Istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać, że dziecko ma porażenie mózgowe. Nie wszystkie objawy są widoczne po urodzeniu i mogą stać się bardziej widoczne wraz z rozwojem dziecka.

Objawy u dzieci

 • Niskie napięcie mięśniowe (dziecko czuje się „miękkie” po podniesieniu)
 • Nie jest w stanie utrzymać własnej głowy podczas leżenia na brzuchu lub w podpartej pozycji siedzącej
 • Skurcze mięśni lub uczucie sztywności
 • Słaba kontrola mięśni, refleks i postawa
 • Opóźniony rozwój (nie można usiąść ani samodzielnie przesunąć się o 6 miesięcy)
 • Trudności w karmieniu lub połykaniu
 • Woli używać jednej strony ciała

Znaki na małych dzieci/dzieci

Chociaż mózg małych dzieci/dzieci z porażeniem mózgowym pozostaje uszkodzony, uraz nie pogarsza się w miarę ich rozwoju.

W zależności od stopnia nasilenia porażenia mózgowego małe dzieci i dzieci mogą doświadczać trudności w rozwoju fizycznym, takich jak:

 • nie chodzić przez 12-18 miesięcy
 • nie wypowiadanie prostych zdań przez 24 miesiące

Jeśli Twoje dziecko nie osiąga tych kamieni milowych lub wykazuje niektóre objawy porażenia mózgowego, być może będziesz musiał porozmawiać z pielęgniarką wczesnodziecięcą, lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

W NSW pytania dotyczące kamieni milowych w rozwoju są opisane w osobistej książeczce zdrowia (Niebieska Księga) dostarczanej rodzinom po narodzinach dziecka.

Kiedy diagnozuje się porażenie mózgowe?

Porażenie mózgowe jest złożoną niepełnosprawnością, a diagnoza nie zawsze jest łatwym procesem. Lekarze mogą podejrzewać porażenie mózgowe, jeśli dziecko ma powolny rozwój motoryczny, ma napięte lub zwiotczałe napięcie mięśniowe lub wykazuje nietypową postawę.

Czas jest różny, kiedy rodzice otrzymują oficjalną diagnozę, że ich dziecko ma porażenie mózgowe. Bardzo wcześniaki są zwykle uważnie obserwowane i mogą mieć wczesny rezonans magnetyczny (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego). Jednak większość dzieci z porażeniem mózgowym nie rodzi się przedwcześnie. Większość rodzi się w terminie i dopiero wtedy, gdy nie osiągną typowych dla noworodków kamieni milowych, każda forma niepełnosprawności jest brana pod uwagę. MRI może wykazać, że mają uszkodzenie mózgu, ale na tym etapie często jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć wpływ.

Ogólną ocenę ruchu można przeprowadzić od urodzenia do 5 miesiąca życia. Jest silnym predyktorem porażenia mózgowego, szczególnie gdy w MRI widoczne są pewne zmiany w mózgu. Jednak General Movements Assessment nie może przewidzieć ciężkości porażenia mózgowego.

Jeśli ogólna ocena ruchu sugeruje, że dziecko jest zagrożone porażeniem mózgowym, interwencja może rozpocząć się tak wcześnie, jak to możliwe.

Jak lekarze diagnozują porażenie mózgowe?

Zwrócą szczególną uwagę na ruchy dziecka, zarówno jego ruchy dowolne, jak i napięcie mięśniowe.

Niektóre dzieci mogą mieć bardzo rozluźnione, zwiotczałe mięśnie, podczas gdy inne mają sztywne, napięte mięśnie. Lekarze będą również szukać nietypowych postaw lub jeśli dziecko faworyzuje jedną stronę nad drugą. Skany takie jak MRI lub CT mogą być zlecone przez lekarza.

Jedną z frustracji rodziców jest to, że czasami diagnoza może zająć dużo czasu, z wielokrotnymi testami i wizytami u specjalistów.

Może to być spowodowane tym, że dziecko ma łagodną formę porażenia mózgowego, ale może to być również spowodowane tym, że lekarz musi upewnić się, że nie jest to inny rodzaj zaburzenia ruchu, który może być postępujący (nasilać się z czasem).

Leczenie porażenia mózgowego

Chociaż porażenie mózgowe jest niepełnosprawnością przez całe życie, istnieje wiele interwencji, które mogą pomóc zmniejszyć jego wpływ na organizm i jakość życia jednostki. Interwencja to usługa mająca na celu poprawę stanu porażenia mózgowego oraz codziennych doświadczeń żyjącej z nim osoby.

Dzieci z porażeniem mózgowym mogą być wspierane przez zespół specjalistów, w tym pracowników służby zdrowia i lokalne służby wsparcia, które pracują razem, aby pomóc dziecku i rodzinie w osiągnięciu ich celów. .

W wieku późnych nastolatków i wczesnych lat dwudziestych wielu młodych ludzi bierze na siebie coraz większą odpowiedzialność za własne zdrowie i dobre samopoczucie. Ich zespół może składać się z pracowników służby zdrowia i głównych dostawców społeczności, takich jak trenerzy fitness.

Czy można zapobiegać lub leczyć porażenie mózgowe?

Obecnie nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec lub wyleczyć porażenie mózgowe. Środki zdrowia publicznego, takie jak obowiązkowe pasy bezpieczeństwa, ogrodzenie basenu i szczepienia przeciw różyczce, nadal zapobiegają niektórym porażeniom. Ostatnio wprowadzono kilka interwencji dla niemowląt wysokiego ryzyka w celu zmniejszenia ryzyka lub nasilenia porażenia mózgowego. Trzy przykłady to:

 • Chłodzenie – noworodki, które doznały urazu mózgu spowodowanego brakiem tlenu w okolicach porodu (encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna) można leczyć chłodzeniem. Chłodzenie lub łagodna hipotermia polega na nieznacznym obniżeniu temperatury ciała niemowlęcia i ma na celu zmniejszenie wpływu uszkodzenia mózgu.
 • Sterydy przedporodowe – pojedynczy cykl sterydów podawany matkom zagrożonym przedwczesnym porodem zmniejsza ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego u ich dzieci.
 • Siarczan magnezu – podawany matkom w ciąży, u których występuje wysokie ryzyko przedwczesnego porodu, siarczan magnezu może pomóc chronić dzieci przed uszkodzeniem mózgu, które prowadzi do porażenia mózgowego.

Oto, co powinieneś wiedzieć o porażeniu mózgowym. Pisząc ten artykuł, mamy nadzieję, że każdy może jak najszybciej temu zapobiec.