Kulaklarımızı ve İşitme Sağlığımızı Nasıl Koruruz

İşitme duyunuz bir kez hasar gördüğünde, sonsuza kadar gider. Bu nedenle, işitme kaybının yaygınlığı, erken teşhisin önemi ve ihtiyaçlarınıza en uygun işitme çözümünü bulmak için harekete geçme seçenekleri hakkında farkındalık yaratıyoruz. Kulaklarınıza bakmaya başlamak için çok geç olana kadar beklemeyin! İşte kulaklarımızı ve işitme sağlığımızı korumanın 9 yolu.

Yüksek seslerin çevresinde kulak tıkacı kullanın

İnsanların yaklaşık %15’i gürültülü çalışma veya boş zaman ortamları nedeniyle gürültüye bağlı işitme kaybına sahiptir. Kulüpler, konserler, çim biçme makineleri, elektrikli testereler ve yanınızdaki kişinin sesinizi duyabilmesi için sizi bağırmaya zorlayan diğer tüm sesler tehlikeli ses seviyeleri yaratır. Kulak tıkaçları kullanışlı ve elde edilmesi kolaydır. Hatta yerel işitme sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından kulaklarınıza özel bir çift taktırabilirsiniz. Müzisyen kulak tıkaçları, bir kişinin konuşmaları ve müziği duymasına izin veren ancak yine de orijinal sesin kalitesini mümkün olduğunca yakın tutarken zararlı ses seviyelerini azaltan filtrelere sahip özel kulak tıkaçlarıdır.

Sesi kıs

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında 1,1 milyar genç ve genç yetişkin, ses cihazlarının güvenli olmayan kullanımından kaynaklanan gürültü kaynaklı işitme kaybı riski altındadır. Müziğin keyfini kulaklık veya kulakiçi kulaklıkla çıkarmayı seviyorsanız 60/60 kuralına uyarak kulaklarınızı koruyabilirsiniz. Öneri, günde 60 dakikadan fazla olmamak üzere, %60’tan fazla olmayan bir ses seviyesinde kulaklıkla dinlemektir.

Kulakiçi kulaklıklar, doğrudan kulak zarının yanına oturduklarından özellikle tehlikelidir. Mümkünse kulak üstü kulaklıkları tercih edin. Sadece kulaklıkla çalınan müzikler değil, yüksek sesli müziklerin de gürültüye bağlı işitme kaybı riski taşıdığını unutmayınız. Sosyal bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsanız, müziği, sohbet etmek için insanları bağırmaya zorlamayan bir ses seviyesinde tutun.

Kulaklarınıza iyileşmesi için zaman verin

Bir konserde veya barda olduğu gibi uzun süre yüksek seslere maruz kalırsanız, kulaklarınızın iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Mümkünse, dinlenmelerine izin vermek için sık sık beş dakika dışarı çıkın. Araştırmacılar, gürültülü bir geceden kurtulmak için kulaklarınızın ortalama 16 saat sessizliğe ihtiyaç duyduğunu bulmuşlardır.

Kulaklarınızda pamuklu çubuk kullanmayı bırakın

İnsanların kulak kanallarındaki kulak kiri temizlemek için pamuklu çubuk kullanmaları yaygındır, ancak bu kesinlikle tavsiye edilmez. Kulaklarınızda biraz balmumu olması sadece normal değil, aynı zamanda önemlidir. Kulaklar kendi kendini temizleyen organlardır ve kulak kiri toz ve diğer zararlı parçacıkların kanala girmesini engeller. Ayrıca, kulak kanallarınıza herhangi bir şey sokmak, kulak zarınız gibi hassas organlara zarar verme riskini taşır.

Fazla ağdanız varsa kanal çevresini nemli bir havluyla nazikçe temizleyebilirsiniz. Birkaç gece boyunca kulak kiri temizleme solüsyonunu da kullanabilirsiniz. Bu, balmumu yumuşatır, böylece sonunda kendi kendine akacaktır. En iyi çözüm her zaman profesyonel bir görüş almak ve mümkün olduğunda özen göstermektir.

Kulaklarını kuru tut

Aşırı nem, bakterilerin kulak kanalına girmesine ve saldırmasına izin verebilir. Bu, yüzücü kulağına veya işitme yeteneğiniz için tehlikeli olabilecek diğer kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Banyodan veya yüzdükten sonra kulaklarınızı nazikçe havluyla kuruladığınızdan emin olun. Kulağınızda su hissedebiliyorsanız, başınızı yana yatırın ve suyu dışarı atmak için kulak memesini hafifçe çekin. Ayrıca kulak kanalına su girmesini engelleyen özel yüzücü kulak tıkaçlarını kullanarak kulaklarınızın kuru ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için harikadırlar ve yüzücü kulağını önlemede harikalar yaratırlar. Takılmak için yerel işitme sağlığı uzmanınızdan randevu alın.

Kalk ve hareket et

Egzersizin kulaklarınıza iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bu doğru. Yürüme, koşma veya bisiklete binme gibi kardiyo egzersizleri, kulaklar da dahil olmak üzere vücudunuzun tüm bölgelerine kan pompalanmasını sağlar. Bu, kulakların iç kısımlarının sağlıklı kalmasına ve maksimum potansiyellerinde çalışmasına yardımcı olur. Güvende kaldığınızdan emin olun! Bisiklet sürerken daima kask takın. Düşer ve kafanızı vurursanız, bir sarsıntı işitme duyunuza zarar verebilir.

Stres seviyelerini yönetin

Stres ve kaygı, hem geçici hem de kalıcı kulak çınlaması (kulaklarda hayalet bir çınlama) ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek düzeyde stres, vücudunuzun savaş ya da kaç moduna girmesine neden olur; bu, vücudunuzu adrenalinle dolduran ve tehlikeyle savaşmanıza veya kaçmanıza yardımcı olan içgüdüsel bir tepkidir. Bu süreç sinirlerinize, kan akışınıza, vücut ısınıza ve daha fazlasına çok fazla baskı uygular. Genellikle bu baskı ve stresin iç kulağınıza ulaşabileceği ve kulak çınlaması semptomlarına katkıda bulunabileceği düşünülür.

Düzenli kontroller alın

Birinci basamak doktorunuzdan düzenli kontrollerinize işitme taramalarını dahil etmesini isteyin. İşitme kaybı kademeli olarak geliştiğinden, bir işitme sağlığı uzmanıyla yıllık işitme konsültasyonu yaptırmanız da önerilir. Bu şekilde, işitme kaybı belirtilerini fark etme ve bunu yapar yapmaz harekete geçme olasılığınız daha yüksek olacaktır. Harekete geçmek önemlidir, çünkü tedavi edilmeyen işitme kaybı, yaşam kalitesini ve ilişkilerin gücünü azaltmanın yanı sıra, depresyon, bunama ve kalp hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

İlaçları sadece belirtildiği şekilde alın

Aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAIDS) gibi bazı ilaçlar bazen işitme kaybına katkıda bulunabilir. İşitme yeteneğinizi etkileyeceğinden endişe ediyorsanız, ilaçları doktorunuzla tartışın ve yalnızca belirtildiği şekilde alın.