Kuidas kaitsta oma kõrvu ja kuulmise tervist

Kui teie kuulmine on kahjustatud, on see lõplikult kadunud. Seetõttu tõstame teadlikkust kuulmislanguse levimusest, varajase diagnoosimise tähtsusest ja tegutsemisvõimalustest, et leida teie vajadustele parim kuulmislahendus. Ärge oodake, kuni on liiga hilja oma kõrvade eest hoolitsema hakata! Siin on 9 viisi, kuidas kaitsta kõrvu ja kuulmistervist.

Kasutage valju heli korral kõrvatroppe

Ligikaudu 15% inimestest on mürast põhjustatud kuulmislangus valju töö- või vaba aja veetmise tõttu. Klubid, kontserdid, muruniidukid, mootorsaed ja kõik muud mürad, mis sunnivad teid karjuma, et teie kõrval olev inimene kuuleks teie häält, tekitavad ohtliku helitaseme. Kõrvatropid on mugavad ja kergesti saadavad. Kohalik kuulmistervishoiuteenuse osutaja võib isegi lasta oma kõrvadele paari kohandada. Muusikute kõrvatropid on kohandatud filtritega kõrvatropid, mis võimaldavad inimesel kuulda vestlusi ja muusikat, kuid vähendavad siiski kahjulikku helitaset, säilitades samal ajal võimalikult täpse originaalheli kvaliteedi.

Keerake helitugevus maha

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel ohustab kogu maailmas 1,1 miljardit teismelist ja noort täiskasvanut heliseadmete ebaturvalisest kasutamisest tingitud mürast tingitud kuulmiskaotus. Kui teile meeldib muusikat nautida kõrvaklappide või kõrvaklappide kaudu, saate oma kõrvu kaitsta, järgides 60/60 reeglit. Soovitatav on kuulata kõrvaklappidega mitte rohkem kui 60% helitugevusega mitte rohkem kui 60 minutit päevas.

Eriti ohtlikud on kõrvaklapid, kuna need sobivad otse kuulmekile kõrvale. Võimalusel vali kõrvapealsed kõrvaklapid. Ärge unustage, et igasugune vali muusika, mitte ainult kõrvaklappide kaudu esitatav muusika, võib põhjustada mürast põhjustatud kuulmislangust. Kui korraldate seltskondlikku üritust, hoidke muusikat sellisel helitugevusel, mis ei sunni inimesi vestluse pidamiseks karjuma.

Andke oma kõrvadele aega taastuda

Kui puutute pika aja jooksul kokku valju müraga, näiteks kontserdil või baaris, vajavad teie kõrvad taastumiseks aega. Kui saate, astuge iga nii sageli viieks minutiks välja, et lasta neil puhata. Teadlased on leidnud, et teie kõrvad vajavad ühest valjuhäälsest õhtust taastumiseks keskmiselt 16 tundi vaikust.

Lõpetage vatitupsude kasutamine kõrvades

Inimesed kasutavad kõrvakanalist vaha puhastamiseks vatitupsu, kuid see pole kindlasti soovitatav. Natuke vaha kõrvus pole mitte ainult normaalne, vaid see on ka oluline. Kõrvad on isepuhastuvad organid ning vaha takistab tolmu ja muude kahjulike osakeste sisenemist kanalisse. Lisaks võib kuulmekäikude sisestamine kahjustada tundlikke organeid, näiteks kuulmekile.

Kui teil on vaha üle, võite kanali ümbrust õrnalt niiske rätikuga puhastada. Samuti võite mõne öö jooksul kasutada kõrvavaha eemaldamise lahust. See pehmendab vaha nii, et see voolab lõpuks ise välja. Parim lahendus on alati küsida professionaali arvamust ja võimalusel hoolitsust.

Hoidke oma kõrvad kuivad

Liigne niiskus võib võimaldada bakteritel kuulmekäiku siseneda ja rünnata. See võib põhjustada ujuja kõrva või muud tüüpi kõrvapõletikku, mis võib olla ohtlik teie kuulmisvõimele. Pärast suplemist või ujumist kuivatage kõrvad õrnalt rätikuga. Kui tunnete kõrvas vett, kallutage oma pead küljele ja tõmmake kergelt kõrvapulgast, et vesi välja meelitada. Samuti saate tagada, et teie kõrvad püsiksid kuivad ja terved, kasutades kohandatud ujujate kõrvatroppe, mis takistavad vee sisenemist kõrvakanalisse. Need sobivad suurepäraselt nii täiskasvanutele kui ka lastele ning teevad imesid ujuja kõrva ärahoidmisel. Leppige paigaldamiseks kokku kohtumine kohaliku kuulmistervishoiu spetsialistiga.

Tõuse püsti ja liigu

Kas teadsite, et treening on teie kõrvadele hea? See on tõsi. Kardiotreeningud, nagu kõndimine, jooksmine või rattasõit, suunavad verd kõikidesse kehaosadesse, sealhulgas kõrvadesse. See aitab kõrvade sisemistel osadel püsida tervena ja töötada maksimaalse potentsiaaliga. Olge kindlasti ohutu! Jalgrattaga sõites kandke alati kiivrit. Kui kukute ja lööte oma pead, võib põrutus kahjustada teie kuulmist.

Hallake stressitaset

Stress ja ärevus on seotud nii ajutise kui ka püsiva tinnitusega (fantoomiline helin kõrvus). Kõrge stressitase paneb teie keha lülituma võitlus- või põgenemisrežiimi, mis on instinktiivne reaktsioon, mis täidab teie keha adrenaliiniga, mis aitab teil ohu eest võidelda või põgeneda. See protsess avaldab tugevat survet teie närvidele, verevoolule, kehasoojusele ja muule. Tavaliselt arvatakse, et see surve ja stress võivad liikuda teie sisekõrva ja soodustada tinnituse sümptomeid.

Käige regulaarselt kontrollis

Paluge oma esmatasandi arstil lisada oma tavapärastesse kontrollidesse kuulmisuuringud. Kuna kuulmislangus areneb järk-järgult, on soovitatav ka iga-aastane kuulmiskonsultatsioon kuulmistervishoiutöötajaga. Nii tunnete tõenäolisemalt ära kuulmislanguse tunnused ja asute kohe pärast seda tegutsema. Tegutsemine on oluline, sest ravimata kuulmislangus lisaks elukvaliteedi ja suhete tugevuse halvenemisele on seotud ka muude terviseprobleemidega, nagu depressioon, dementsus ja südamehaigused.

Võtke ravimeid ainult vastavalt juhistele

Teatud ravimid, nagu mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVA-d), nagu aspiriin, ibuprofeen ja naprokseen, võivad mõnikord põhjustada kuulmislangust. Arutage oma arstiga ravimeid, kui olete mures, et need mõjutavad teie kuulmisvõimet, ja võtke neid ainult vastavalt juhistele.