Jak chronić nasze uszy i zdrowie słuchu

Uszkodzony słuch znika na dobre. Dlatego podnosimy świadomość dotyczącą częstości występowania ubytków słuchu, znaczenia wczesnej diagnozy oraz możliwości podjęcia działań w celu znalezienia najlepszego rozwiązania słuchowego dla Twoich potrzeb. Nie czekaj, aż będzie za późno, aby zacząć dbać o swoje uszy! Oto 9 sposobów na ochronę naszych uszu i zdrowia słuchu.

Używaj zatyczek do uszu wokół głośnych dźwięków

Około 15% ludzi ma ubytek słuchu spowodowany hałasem z powodu głośnego środowiska pracy lub wypoczynku. Kluby, koncerty, kosiarki, piły łańcuchowe i wszelkie inne dźwięki, które zmuszają Cię do krzyczenia, aby osoba obok Ciebie mogła usłyszeć Twój głos, tworzą niebezpieczne poziomy dźwięku. Zatyczki do uszu są wygodne i łatwe do zdobycia. Możesz nawet mieć parę dopasowaną do Twoich uszu przez lokalnego protetyka słuchu. Zatyczki do uszu dla muzyków to niestandardowe zatyczki do uszu z filtrami, które pozwalają osobie słyszeć rozmowy i muzykę, ale nadal redukują szkodliwy poziom dźwięku, zachowując jednocześnie jakość oryginalnego dźwięku tak blisko, jak to możliwe.

Ścisz

Według Światowej Organizacji Zdrowia 1,1 miliarda nastolatków i młodych dorosłych na całym świecie jest zagrożonych utratą słuchu wywołaną hałasem w wyniku niebezpiecznego korzystania z urządzeń audio. Jeśli lubisz słuchać muzyki przez słuchawki lub wkładki douszne, możesz chronić swoje uszy, przestrzegając zasady 60/60. Sugeruje się, aby słuchać w słuchawkach z głośnością nie większą niż 60% przez nie więcej niż 60 minut dziennie.

Słuchawki douszne są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mieszczą się bezpośrednio obok błony bębenkowej. Jeśli to możliwe, wybierz słuchawki nauszne. Nie zapominaj, że każda głośna muzyka, nie tylko muzyka odtwarzana przez słuchawki, stanowi ryzyko utraty słuchu wywołanej hałasem. Jeśli organizujesz wydarzenie towarzyskie, utrzymuj głośność muzyki, która nie zmusza ludzi do krzyczenia w celu podtrzymania rozmowy.

Daj swoim uszom czas na regenerację

Jeśli jesteś narażony na głośne dźwięki przez dłuższy czas, na przykład na koncercie lub w barze, Twoje uszy potrzebują czasu, aby się zregenerować. Jeśli możesz, wychodź co jakiś czas na pięć minut, aby dać im odpocząć. Naukowcy odkryli, że twoje uszy potrzebują średnio 16 godzin ciszy, aby zregenerować się po jednej głośnej nocy.

Przestań używać wacików do uszu

Ludzie często używają bawełnianych wacików do usuwania woskowiny z kanału słuchowego, ale zdecydowanie nie jest to zalecane. Odrobina woskowiny w uszach jest nie tylko normalna, ale także ważna. Uszy są organami samoczyszczącymi, a wosk zatrzymuje kurz i inne szkodliwe cząstki przed przedostaniem się do kanału. Co więcej, wkładanie czegokolwiek do kanału słuchowego grozi uszkodzeniem wrażliwych narządów, takich jak bębenek.

Jeśli masz nadmiar wosku, możesz delikatnie wyczyścić okolice kanału wilgotnym ręcznikiem. Możesz również użyć roztworu do usuwania woskowiny przez kilka nocy. To zmiękcza wosk, dzięki czemu w końcu sam wypłynie. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zasięgnięcie profesjonalnej opinii i opieki, gdy tylko jest to możliwe.

Utrzymuj uszy suche

Nadmiar wilgoci może umożliwić przedostawanie się bakterii i atakowanie przewodu słuchowego. Może to powodować infekcje ucha pływaka lub inne rodzaje infekcji ucha, które mogą być niebezpieczne dla zdolności słyszenia. Pamiętaj, aby delikatnie osuszyć uszy ręcznikiem po kąpieli lub pływaniu. Jeśli czujesz wodę w uchu, przechyl głowę na bok i lekko pociągnij za małżowinę uszną, aby wydobyć wodę. Możesz również zadbać o to, aby Twoje uszy pozostały suche i zdrowe, używając dopasowanych do pływaków zatyczek do uszu, które blokują przedostawanie się wody do kanału słuchowego. Są świetne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, i działają cuda w zapobieganiu uchu pływaka. Umów się na wizytę u lokalnego protetyka słuchu w celu dopasowania.

Wstań i ruszaj się

Czy wiesz, że ćwiczenia są dobre dla Twoich uszu? To prawda. Ćwiczenia cardio, takie jak chodzenie, bieganie lub jazda na rowerze, powodują pompowanie krwi do wszystkich części ciała, w tym do uszu. Dzięki temu wewnętrzne części uszu pozostają zdrowe i pracują z maksymalnym potencjałem. Upewnij się, że jesteś bezpieczny! Podczas jazdy na rowerze zawsze noś kask. Jeśli upadniesz i uderzysz się w głowę, wstrząśnienie mózgu może uszkodzić słuch.

Zarządzaj poziomem stresu

Stres i niepokój są powiązane zarówno z tymczasowym, jak i trwałym szumem w uszach (fantomowe dzwonienie w uszach). Wysoki poziom stresu powoduje, że twoje ciało przechodzi w tryb walki lub ucieczki, co jest instynktowną reakcją, która napełnia twoje ciało adrenaliną, aby pomóc ci walczyć lub uciec przed niebezpieczeństwem. Ten proces wywiera duży nacisk na nerwy, przepływ krwi, ciepłotę ciała i nie tylko. Powszechnie uważa się, że ten nacisk i stres mogą przedostać się do ucha wewnętrznego i przyczynić się do wystąpienia objawów szumu w uszach.

Regularne wizyty kontrolne

Poproś swojego lekarza pierwszego kontaktu o włączenie badań przesiewowych słuchu do twoich regularnych kontroli. Ponieważ ubytek słuchu rozwija się stopniowo, zaleca się również coroczne konsultacje słuchu z protetykiem słuchu. W ten sposób z większym prawdopodobieństwem rozpoznasz oznaki ubytku słuchu i podejmiesz działania, gdy tylko to zrobisz. Podejmowanie działań jest ważne, ponieważ nieleczony ubytek słuchu, oprócz obniżenia jakości życia i siły relacji, jest powiązany z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak depresja, demencja i choroby serca.

Przyjmuj leki tylko zgodnie z zaleceniami

Niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, ibuprofen i naproksen, mogą czasami przyczyniać się do utraty słuchu. Porozmawiaj o lekach z lekarzem, jeśli obawiasz się, że wpłyną one na Twoją zdolność słyszenia i zażywaj je tylko zgodnie z zaleceniami.