Jak chránit naše uši a zdraví sluchu

Jakmile je váš sluch poškozen, je navždy pryč. To je důvod, proč zvyšujeme povědomí o prevalenci ztráty sluchu, důležitosti včasné diagnózy a možnostech podniknout kroky k nalezení nejlepšího řešení sluchu pro vaše potřeby. Nečekejte, až bude příliš pozdě, abyste začali pečovat o své uši! Zde je 9 způsobů, jak chránit naše uši a zdraví sluchu.

Okolo hlasitých zvuků používejte špunty do uší

Přibližně 15 % lidí má ztrátu sluchu způsobenou hlukem v důsledku hlučného pracovního nebo volnočasového prostředí. Kluby, koncerty, sekačky na trávu, motorové pily a další zvuky, které vás nutí křičet, aby osoba vedle vás slyšela váš hlas, vytvářejí nebezpečné úrovně zvuku. Špunty do uší jsou pohodlné a snadno dostupné. Můžete si dokonce nechat u místního poskytovatele sluchové péče nasadit pár na míru vašim uším. Zátkové chrániče sluchu Musicians jsou vlastní špunty do uší s filtry, které umožňují člověku slyšet konverzace a hudbu, ale přesto snižují škodlivé úrovně zvuku při zachování kvality původního zvuku co nejvěrněji.

Snižte hlasitost

Podle Světové zdravotnické organizace je 1,1 miliardy teenagerů a mladých dospělých na celém světě ohroženo ztrátou sluchu způsobenou hlukem z nebezpečného používání zvukových zařízení. Pokud si rádi užíváte hudbu přes sluchátka nebo špunty, můžete si chránit uši dodržováním pravidla 60/60. Doporučuje se poslouchat se sluchátky při hlasitosti maximálně 60 % po dobu maximálně 60 minut denně.

Obzvláště nebezpečné jsou špunty do uší, které pasují přímo na ušní bubínek. Pokud je to možné, zvolte sluchátka přes uši. Nezapomeňte, že jakákoli hlasitá hudba, nejen hudba přehrávaná přes sluchátka, představuje riziko ztráty sluchu způsobené hlukem. Pokud pořádáte společenskou událost, udržujte hudbu na takové hlasitosti, aby nenutila lidi křičet, aby mohli vést konverzaci.

Dejte svým uším čas na zotavení

Pokud jste delší dobu vystaveni hlasitým zvukům, například na koncertě nebo v baru, vaše uši potřebují čas na zotavení. Pokud můžete, vyjděte každou chvíli na pět minut ven, abyste je nechali odpočinout. Vědci zjistili, že vaše uši potřebují v průměru 16 hodin klidu, aby se vzpamatovaly z jedné hlučné noci.

Přestaňte používat vatové tyčinky do uší

Lidé běžně používají vatové tyčinky k čištění vosku ze zvukovodu, ale rozhodně to není vhodné. Trocha vosku v uších je nejen normální, ale je také důležitá. Uši jsou samočisticí orgány a vosk zabraňuje vnikání prachu a jiných škodlivých částic do kanálku. Navíc vložení čehokoli do zvukovodu riskuje poškození citlivých orgánů, jako je ušní bubínek.

Pokud máte přebytečný vosk, můžete kolem kanálku jemně vyčistit vlhkým ručníkem. Můžete také použít roztok na odstranění ušního mazu v průběhu několika nocí. To vosk změkne, takže nakonec sám vyteče. Nejlepším řešením je vždy vyhledat odborný názor a péči, pokud je to možné.

Udržujte uši v suchu

Nadměrná vlhkost může umožnit bakteriím proniknout a napadnout zvukovod. To může způsobit plavecké ucho nebo jiné typy ušních infekcí, které mohou být nebezpečné pro váš sluch. Po koupání nebo plavání si uši jemně osušte ručníkem. Pokud cítíte vodu v uchu, nakloňte hlavu na stranu a lehce zatáhněte za ušní lalůček, aby se voda dostala ven. Můžete také zajistit, aby vaše uši zůstaly suché a zdravé, pomocí speciálních plaveckých špuntů do uší, které brání pronikání vody do zvukovodu. Jsou skvělé pro dospělé i děti a dělají zázraky při prevenci plaveckého ucha. Domluvte si schůzku se svým místním odborníkem na sluchadla, aby vám přístroj nasadil.

Vstaň a pohni se

Věděli jste, že cvičení je dobré pro vaše uši? Je to pravda. Kardio cvičení, jako je chůze, běh nebo jízda na kole, rozproudí krev do všech částí vašeho těla, včetně uší. To pomáhá vnitřním částem uší zůstat zdravé a pracovat na maximální potenciál. Ujistěte se, že zůstanete v bezpečí! Při jízdě na kole vždy noste helmu. Pokud upadnete a udeříte se do hlavy, otřes mozku může poškodit váš sluch.

Zvládejte úrovně stresu

Stres a úzkost jsou spojovány s dočasným i trvalým tinnitem (přízračné zvonění v uších). Vysoká úroveň stresu způsobí, že vaše tělo přejde do režimu boje nebo útěku, což je instinktivní reakce, která naplní vaše tělo adrenalinem, který vám pomůže buď bojovat, nebo před nebezpečím utéct. Tento proces vyvíjí velký tlak na vaše nervy, průtok krve, tělesné teplo a další. Obecně se má za to, že tento tlak a stres se mohou dostat do vašeho vnitřního ucha a přispět k příznakům tinnitu.

Chodit na pravidelné kontroly

Požádejte svého praktického lékaře, aby vyšetření sluchu začlenil do vašich pravidelných prohlídek. Vzhledem k tomu, že ztráta sluchu se vyvíjí postupně, doporučuje se také každoroční konzultace se sluchovým lékařem. Tímto způsobem budete s větší pravděpodobností rozpoznávat známky ztráty sluchu a podniknete kroky, jakmile to uděláte. Je důležité jednat, protože neléčená ztráta sluchu, kromě snížení kvality života a pevnosti vztahů, je spojena s dalšími zdravotními problémy, jako je deprese, demence a srdeční choroby.

Užívejte léky pouze podle pokynů

Některé léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), jako je aspirin, ibuprofen a naproxen, mohou někdy přispět ke ztrátě sluchu. Prodiskutujte léky se svým lékařem, pokud se obáváte, že budou mít vliv na vaši sluchovou schopnost, a užívejte je pouze podle pokynů.