hakkında bilmemiz gerekenler Cerebral Palsy

Bir çocuğun serebral palsi olduğunu gösteren bazı işaretler vardır. Tüm belirtiler doğumda görülmeyebilir ve bebekler geliştikçe daha belirgin hale gelebilir.

Bebeklerde Belirtiler

 • Düşük kas tonusu (bebek kaldırıldığında ‘gevşek’ hisseder)
 • Yüzüstü yatarken veya destekli oturma pozisyonundayken başını kaldıramama
 • Kas spazmları veya sert hissetme
 • Zayıf kas kontrolü, refleksler ve duruş
 • Gecikmiş gelişim (6 ay boyunca oturamaz veya bağımsız olarak dönemez)
 • Beslenme veya yutma zorlukları
 • Vücudunun bir tarafını kullanmayı tercih eder

Yeni yürümeye başlayan çocuklar/çocuklar üzerindeki işaretler

Serebral palsili küçük çocukların/çocukların beyni yaralı kalsa da, yaralanma geliştikçe daha da kötüleşmez.

Serebral palsinin ciddiyetine bağlı olarak, küçük çocuklar ve çocuklar aşağıdaki gibi fiziksel gelişimde zorluklar yaşayabilir:

 • 12-18 ay yürümemek
 • 24 aya kadar basit cümleler konuşmamak

Çocuğunuz bu dönüm noktalarına ulaşmıyorsa veya bazı serebral palsi belirtileri gösteriyorsa, erken çocukluk hemşireniz, pratisyen hekiminiz veya çocuk doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

NSW’de, gelişimsel dönüm noktalarına ilişkin sorular, çocukları doğduğunda ailelere sağlanan Kişisel Sağlık Kayıt defterinde (Mavi Kitap) açıklanmaktadır.

Serebral palsi ne zaman teşhis edilir?

Serebral palsi karmaşık bir sakatlıktır ve teşhis her zaman kolay bir süreç değildir. Bir bebeğin motor gelişimi yavaşsa, kas tonusu sıkı veya gevşekse veya olağandışı duruşlar sergiliyorsa, doktorlar serebral palsiden şüphelenebilirler.

Ebeveynlere, çocuklarının serebral palsili olduğuna dair resmi bir teşhis konulduğunda süre değişir. Çok prematüre bebekler genellikle dikkatle izlenir ve erken bir MRI taraması (manyetik rezonans görüntüleme) olabilir. Ancak, serebral palsili çocukların çoğu erken doğmaz. Çoğu tam zamanında doğar ve normal bebek kilometre taşlarını karşılamadıkları sürece herhangi bir engellilik türü dikkate alınmaz. Bir MRI, beyinde bir yaralanma olduğunu gösterebilir, ancak bu aşamada etkiyi tahmin etmek için genellikle çok erkendir.

Genel Hareketler Değerlendirmesi doğumdan 5 aylık olana kadar yapılabilir. Özellikle bir MRI’da beyinde belirli değişiklikler görüldüğünde, serebral palsinin güçlü bir tahmincisidir. Ancak Genel Hareketler Değerlendirmesi, serebral palsinin şiddetini tahmin edemez.

Genel Hareketler Değerlendirmesi, bir bebeğin serebral palsi riski altında olduğunu gösteriyorsa, müdahale mümkün olduğunca erken başlayabilir.

Doktorlar serebral palsiyi nasıl teşhis eder?

Çocuğun hareketlerine, hem istemli hareketlerine hem de kas tonusuna özellikle dikkat edeceklerdir.

Bazı çocukların kasları çok rahat, gevşek olabilirken, diğerlerinin sert, gergin kasları olabilir. Doktorlar ayrıca olağandışı duruşları veya çocuğun bir tarafı diğerine tercih edip etmediğini de arayacaktır. MRI veya CT gibi taramalar doktor tarafından sipariş edilebilir.

Ebeveynler için hayal kırıklıklarından biri, bazen tekrarlanan testler ve uzmanlara yapılan ziyaretlerle teşhisin uzun zaman alabilmesidir.

Bunun nedeni, çocuğun hafif bir serebral palsi formuna sahip olması olabilir, ancak aynı zamanda doktorun, bunun ilerleyici olabilecek (zamanla kötüleşecek) başka bir hareket bozukluğu türü olmadığından emin olması gerektiğinden de olabilir.

Serebral palsi tedavisi

Serebral palsi ömür boyu süren bir sakatlık olmasına rağmen, vücut ve bireyin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilecek birçok müdahale vardır. Müdahale, serebral palsinin durumunu ve onunla yaşayan kişinin günlük deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan bir hizmettir.

Serebral palsili çocuklar, sağlık çalışanları ve toplum temelli destek hizmetleri de dahil olmak üzere çocuğun ve ailenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için birlikte çalışan profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından desteklenebilir.

Gençlerin sonları ve 20’li yaşların başlarında birçok genç, kendi sağlıkları ve esenlikleri için artan bir sorumluluk alıyor. Ekipleri, sağlık profesyonellerini ve fitness eğitmenleri gibi ana akım topluluk sağlayıcılarını içerebilir.

Serebral palsi önlenebilir mi, tedavi edilebilir mi?

Şu anda, serebral palsiyi tamamen önlemenin veya iyileştirmenin bir yolu yoktur. Zorunlu emniyet kemerleri, havuz çitleri ve kızamıkçık aşıları gibi halk sağlığı önlemleri bazı SP’leri önlemeye devam ediyor. Son zamanlarda, serebral palsi riskini veya şiddetini azaltmak için yüksek riskli bebekler için çeşitli müdahaleler başlatılmıştır. Üç örnek:

 • Soğutma – Doğum sırasında oksijen eksikliğinden dolayı beyin hasarı geçiren (hipoksik iskemik ensefalopati) yeni doğan bebekler soğutma ile tedavi edilebilir. Soğutma veya hafif hipotermi, bebeğin vücut ısısını hafifçe düşürmeyi içerir ve beyin hasarının etkisini azaltmayı amaçlar.
 • Doğum öncesi steroidler – Erken doğum riski taşıyan annelere verilen tek kür steroid, bebeklerinin serebral palsi geçirme riskini azaltır.
 • Magnezyum sülfat – Çok erken doğum riski yüksek olan hamile annelere verildiğinde, magnezyum sülfat bebekleri beyin felcine yol açan beyin hasarından korumaya yardımcı olabilir.

İşte serebral palsi hakkında bilmeniz gerekenler. Bu makaleyi yazarak, herkesin mümkün olan en kısa sürede bunu önleyebilmesini umuyoruz.