Emzirirken yemeniz ve yememeniz gerekenler

Emzirmenin bebeğiniz için çok sağlıklı olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak emzirmenin sağlığınız için de faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Emzirme, kalp hastalığı ve şeker hastalığı dahil olmak üzere yaşamın ilerleyen dönemlerinde bazı tıbbi durumlar geliştirme riskinize yardımcı olabilir. Ayrıca stresi azaltabilir ve yeni bebeğinize daha bağlı hissetmenize yardımcı olabilir.

Anne sütü, bebeğinizin gelişimi için gerekli olan besleyici besinler ve koruyucu bileşiklerle doludur. Bu nedenle anne sütü bebek beslenmesinde altın standart olarak bilinir ve genellikle sıvı altın olarak adlandırılır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu sıvı altını üretmek için çok fazla enerji gerekir ve bu talepleri karşılamak için birçok besine olan ihtiyacınız artar.

Anne sütü üretiminizi desteklemek için besleyici yoğun, besleyici gıdalar seçmek çok ama çok önemlidir. Ayrıca, sağlıklı yiyecekler yemek hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bu makale, emzirirken sağlıklı beslenme hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Besleyici yoğun emziren gıdaların listesi

Yeni bebeğinizi emzirirken açlık seviyenizin her zaman yüksek olmasının bir nedeni var. Anne sütü oluşturmak vücut için zorludur ve fazladan toplam kalori gerektirir. Aslında, emzirme sırasında enerji ihtiyacınızın günde yaklaşık 500 kalori arttığı tahmin edilmektedir. Protein, D vitamini, A vitamini, E vitamini, C vitamini, B12, selenyum ve çinko gibi belirli besinlere duyulan ihtiyaç.

Bu nedenle, çeşitli besleyici yoğun, tam gıdaları tüketmek sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Yukarıdaki besinler açısından zengin yiyecekleri seçmek, tüm besin maddelerini aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Emzirirken öncelik vermeniz gereken bazı besleyici ve lezzetli yiyecek seçenekleri şunlardır:

 • Balık ve deniz ürünleri: somon, deniz yosunu, kabuklu deniz ürünleri, sardalye
 • Et ve kümes hayvanları: tavuk, sığır, kuzu, domuz, sakatat (karaciğer gibi)
 • Meyve ve sebzeler: çilek, domates, dolmalık biber, lahana, lahana, sarımsak, brokoli
 • Kuruyemiş ve tohumlar: badem, ceviz, chia tohumu, kenevir tohumu, keten tohumu
 • Sağlıklı yağlar: avokado, zeytinyağı, hindistancevizi, yumurta, tam yağlı yoğurt
 • Lif bakımından zengin nişastalar: patates, balkabağı, tatlı patates, fasulye, mercimek, yulaf, kinoa, karabuğday
 • Diğer yiyecekler: tofu, bitter çikolata, kimchi, lahana turşusu

Şimdiye kadar bu listeyi çok sevdik, ancak emziren ebeveynler bu yiyeceklerle sınırlı değil. Ara sıra en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarmak tamamen sağlıklı olsa da, fast food ve şekerli kahvaltılık gevrekler gibi işlenmiş gıdaların alımını mümkün olduğunca azaltmak en iyisidir. Bunun yerine, daha besleyici seçenekler seçin.

Örneğin, güne büyük bir kase parlak renkli kahvaltılık gevrek ile başlamaya alışkınsanız, dolgun ve sağlıklı bir yakıt kaynağı için üzerine çilek, şekersiz hindistancevizi ve bir parça fındık ezmesi ile doldurulmuş bir kase yulaf ile değiştirmeyi deneyin. .

Her iki besin grubu için emzirme diyetini ayarlayın

Anne sütündeki besinler, sütünüze salgılanma derecesine göre iki gruba ayrılabilir. 1. grup besinlerden herhangi biri tükenirse, bunlar anne sütünüze o kadar kolay salgılanmayacaktır. Bu nedenle, bu besinlerle takviye yapmak anne sütündeki konsantrasyonlarını biraz artırabilir ve sonuç olarak bebeğinizin sağlığını iyileştirebilir.

Öte yandan, anne sütündeki 2. grup besinlerin konsantrasyonu, annenin ne kadar aldığına bağlı değildir, bu nedenle takviye yapmak anne sütü besin konsantrasyonunuzu artırmaz. Sonuç olarak şu: Yeterli grup 1 besinini almak hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir, yeterli grup 2 besinlerini almak ise çoğunlukla sizin için önemlidir.

1. grup besinler

İşte 1. grup besin maddeleri ve bunları bazı yaygın besin kaynaklarında nasıl bulacağınız:

 • B1 Vitamini (Tiamin): balık, domuz eti, tohumlar, fındık, fasulye
 • B2 Vitamini (Riboflavin): peynir, badem, fındık, kırmızı et, yağlı balık, yumurta
 • B6 Vitamini: nohut, fındık, balık, kümes hayvanları, patates, muz, kuru meyve
 • B12 Vitamini: kabuklu deniz ürünleri, karaciğer, yoğurt, yağlı balık, besin mayası, yumurta, yengeç, karides
 • Kolin: yumurta, sığır karaciğeri, tavuk karaciğeri, balık, yer fıstığı
 • A Vitamini: tatlı patates, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sakatat, yumurta
 • D Vitamini: morina karaciğeri yağı, yağlı balık, bazı mantarlar, güçlendirilmiş gıdalar
 • Selenyum: Brezilya fıstığı, deniz ürünleri, hindi, tam buğday, tohumlar
 • İyot: kurutulmuş deniz yosunu, morina balığı, süt, iyotlu tuz

2. grup besinler

İşte 2. grup besin maddeleri ve bazı yaygın besin kaynakları:

 • Folat: fasulye, mercimek, yapraklı yeşillikler, kuşkonmaz, avokado
 • Kalsiyum: Süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller
 • Demir: kırmızı et, domuz eti, kümes hayvanları, deniz ürünleri, fasulye, yeşil sebzeler, kuru meyve
 • Bakır: kabuklu deniz ürünleri, kepekli tahıllar, fındık, fasulye, sakatat, patates
 • Çinko: istiridye, kırmızı et, kümes hayvanları, fasulye, fındık, süt

Emzirirken kaçınılması gereken yiyecek ve içecekler

Çoğu yiyecek ve içecek emzirme döneminde güvenlidir, ancak sınırlandırılması veya kaçınılması gereken birkaç tane vardır. Bir şeyin bebeğinizi olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızdan tavsiye isteyin.

Kafein

Tükettiğiniz kafeinin yaklaşık yüzde 1’i anne sütüne geçiyor ve araştırmalar bebeklerin kafeini metabolize etmesinin çok daha uzun sürdüğünü söylüyor. Kahve gibi kafeinli içeceklerin içilmesinin zarar verdiği gösterilmemiştir, ancak bebeğin uykusunu etkileyebilir. Bu nedenle, emziren kadınların kahve alımını günde yaklaşık 2 ila 3 fincan ile sınırlamaları önerilir.

Alkol

Alkol anne sütüne de geçebilir. Konsantrasyon annenin kanında bulunan miktara benzer. Bununla birlikte, bebekler alkolü yetişkinlerin yalnızca yarısı oranında metabolize eder. Sadece 1-2 içki içtikten sonra emzirmek bebeğinizin süt alımını yüzde 23’e kadar azaltabilir ve ajitasyona ve kötü uykuya neden olabilir.

Emzirmeye çok yakın alkol alımı bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğinden, AAP emzirme sırasında alkol alımının sınırlandırılması gerektiğini söylüyor. AAP, 60 kilogramlık (132 pound) bir anne için 2 ons likör, 8 ons şarap veya 2 biraya eşit olan, vücut ağırlığının kilogramı başına 0,5 gramdan fazla alkol önermiyor. Emziren bir anne olarak alkollü bir içeceğin tadını çıkarmak mükemmel olsa da, bebeğinizi emzirmek için içtikten sonra en az 2 saat beklemek en iyisidir.

İnek sütü

Nadir olmasına rağmen. Bazı bebeklerin inek sütüne alerjisi olabilir. Bebeğinizde inek sütü alerjisi varsa, tüm süt ürünlerini diyetinizden çıkarmanız önemlidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin yüzde 1’e kadarı annelerinin diyetindeki inek sütü proteinine alerjidir ve döküntü, egzama, ishal, kanlı dışkı, kusma veya bebek koliği gelişebilir. Sağlık uzmanınız, süt ürünlerini ne kadar süreyle diyetinizden çıkaracağınız ve ne zaman süt ürünlerine yeniden başlamanın güvenli olduğu konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Sonuç

Emzirmek zor iş. Vücudunuz, sizi ve bebeğinizi beslemek ve sağlıklı tutmak için daha fazla kalori ve besine ihtiyaç duyar. Yeterli kalori veya besin açısından zengin yiyecekler yemiyorsanız, bu anne sütünüzün kalitesini olumsuz etkileyebilir. Kendi sağlığınız için de zararlı olabilir.

Çeşitli sağlıklı, besleyici gıdalar yemek ve işlenmiş gıdaları sınırlamak her zamankinden daha önemli. Aşırı kafein ve alkol tüketiminden kaçının ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için önerilen alımlara bağlı kalın.