Blood Türü için Ücretsiz Malzemeler Gluten

Birçok glutensiz ürünlerin iyi sindirilir değildir. hamur işlerinde sakızlar ve bağlayıcı krampları, şişkinlik, gaz veya kabızlık neden olabilir.

Glutensiz Pişirme ve Kan Tipi

Birçok glutensiz ürünler gluten eylemini taklit diş etlerini ve bağlayıcı maddeler içerir ve nadiren kan türlerinin herhangi uyacak. Düzenli olarak büyük miktarlarda tüketilen zaman guar zamkı, kitre zamkı, akasya sakızı ve hatta ksantan sakızı da nişasta ve karbonhidrat sindirimi üzdü. Aslında, aynı zamanda göğüs veya karın krampları, rüzgar, mide ekşimesi ve ağırlık hissi neden olabilir Kan grubunu yakışmıyor sago, tapyoka veya patates unu dahil olmak üzere herhangi bağlayıcı.

bağlayıcı ajanlar kanımız türü için yıkıcı unsurları içerdiğinden Doktor Peter D’Adamo, kan grubu yeme üzerine uzmanına göre, bu. Onun yoğun araştırmalara göre, onlar besinlerin emilimini inhibe edebilir, hatta bazı durumlarda kan tutunurlar. Bunlar olumsuz bağışıklık sistemini etkileyerek sindirim, besinlerin emilimi ve genel olarak metabolizmanın müdahale. Bu ilk etapta gluten yeme kadar kötü olduğunu!

Ayrıca, ekmek ve kek unu değiştirmeler Kan grubunu uygun olduğundan emin olun. Hala sindirim rahatsızlıklarına karşılaşabilirsiniz Değilse, histamin seviyeleri veya böyle kötü sindirim, kilo alma olarak hoşgörüsüzlük belirtileri kaldırdı böylece bağışıklık ve zayıfladı. Ben bir uzman rehberlik için kanala açtınız nedeni budur: glutensiz Dünya; Kan tipi için.

tüm kan gruplarının en uygun glutensiz pişirme için yönergeler: Bakliyat ve Bakliyat

Tüm Kan Türleri için Bakliyat ve Bakliyat

Darı tahıl ve un, quinoa ve tahıl ve un, yeşil ve sarı bezelye ve bunların un, pirinç (yabani pirinç hariç tüm biçimler), pirinç kepeği, pirinç unu. Tüm beyaz fasulye: cannellini, fasulye, tereyağı fasulye.

Bakliyat ve Bakliyat: Sınırlı Uygunluk

Horozibiği değil B1 (ifrazat) için. Çok besleyici ve bir un haline zemin edilebilir. değil B için Karabuğday (soba), AB, O2 (salg). Bir uğuldamak hamur yapmak için, karabuğday unu veya irmik doğal mantarların çoğalmasını teşvik etmek güneşte 2-3 gün suda ıslatılır. Güney Afrika’da O ve A. Siyah gözlü fasulye (börülce) en iyi onlar swartbekkies denir. Onlar Meksika ve Afrika yemeklerde kullanılan benekli böbrek fasulye için mükemmel tutamaz.

Sadece A1 (ifrazat) için mısır / darı, mısır, mısır ve kurutulmuş ürünler. mısır gluten rağmen, birçok kişi düzenli olarak özellikle büyük, sık miktarlarda, buna müsamaha yoktur. A-salgılayıcılarıdır için başlıca bir gıda olarak uygundur ama yine de GMO kirlenmiş olabilir. (Organik, tatlı mısır ya da mısır bir kepçe tek koçanı diğer kan türleri için ciddi bir suç değildir ne polentaya çiş dilim artık ve daha sonra.). Adzuki (küçük kırmızı) fasulye ve siyah fasulye: değildir B AB. AB2 ve O2 (salg) düzenli onları yemek diğer kan türleri için ciddi sorunlara neden olabilir ihtiva Uyumsuz lektinlen için fava fasulye değil.

Nohut veya sadece O1 (salgılayıcılarıdır) için chana unu (nohut). Bu Humus diğer kan tipine uygun değil demektir. Hele sen sarı bezelye unu ya bölünmüş bezelye gelen, Humus ve diğer pişmiş darbeler dışında değiştirilmiş dhal yapabilirsiniz. böbrek veya cannellini fasulye bile bir kutu büyük Humus yapar. Benekli barbunya, bunlar tiroid, bağışıklık bozan ve kilo alımı ve hazımsızlık neden olabilir diğer kan tipleri için, sadece A2 (non-ifrazat) ve B için deniz fasulyesi. Mercimek, B barbunya olup, A1 (salgı).

Mercimek lahanası nedeniyle gerçekleşecek değişikliklere tüm kan tipleri için uygun görünmektedir. Bunlar nişasta ve lektinlerdeki sonra, yeşil bir sebze gibi daha düşüktür. Dhal ve Poppadums mercimek yapılır. Kan grubunu uygun alternatif un ve bakliyat kullanın. Sadece B Lima fasulyesi, sadece A O. Mung fasulye, O. Filizlenmiş maş fasulyesi Tamam olabilir, ama bu sizin tolerans test etmek en iyisidir.

En çok soya ürünleri: (. Salg) tofu, süt, B için tempeh değil, O2 Ancak miso ve soya sosu gibi fermente soya ürünleri, bazı durumlarda yararlı olabilir. Sadece B, AB için demirhindi fasulye. (Köri herhangi bir kan türü için çok ciddi olabilir, ancak olmaz lezzet küçük bir miktarı, günde her gün 3x). Sorgum, sadece A, B2 (non-salgılayıcılarıdır). Sorgum kahvaltı gevrekleri ve pişirme için iyi bir bekleme ve ücretsiz gluten olduğunu. Özellikle bira yapımında kullanılan, popüler Afrikalı tahıl olduğunu. Fermente Sorgum diğer kan türlerine daha az yıkıcı olduğunu. (Yeşil saplarını ve tahıl yemek veya hayvanlara bunları vermeyin. Bunlar siyanür ve diğer ölümcül kimyasal maddeler içerir.)

Sadece O için Teff (injera), A2 (non-salgılayıcılarıdır) bu küçük tane buğday için iyi bir değiştirme glüten olan yapar. Etiyopya’da, fermente teff un bir gözleme bir injera onların temel gıda olarak adlandırılan. Sadece A, B2 (dışı ifrazat) için için Tapyoka (manyok) manyok, A1 (salgı). İnce tapyoka unu bu kan türleri için en pişirme tariflerde gluten yerini almaya uygun bir bağlayıcı hale getirir. manyok yetiştirilir yerde, bir temel gıda olduğunu. Hatta yaprakları pişmiş ve ıspanak gibi yenir. değil AB için Sago ürünleri. Diğer tüm kan grupları için, ince sago un herhangi bir kan türü için gerçekten uygun değildir sakız bazlı bağlayıcıların için yedek olarak diğer pişirme malzemelerle kullanmak için iyi bir bağlayıcı hale getirir.

Taneleri ve Glutensiz Diyet Herhangi Kan Türü için Darbeler değil

Tüm buğday ürünleri, arpa, Essene ekmek, Ezekiel ekmeği, yazıldığından, çavdar, yulaf / kepek olursa olsun kan grubu için uygun olma, gluten içermez. Eğer gluten toleransı yoksa, o zaman onları da kaçının. dış membran Soya fasulyesi ürünleri risklidir. Özellikle soya sütü bir bütün soya fasulyesi yapılmış. etiketini okuyun! dış kaplama işlemi sırasında etkisiz hale olmayan güçlü bir tripsin inhibitörleri içeren olmasıdır. Bu sınırsız hücre bölünmesi ve çoğaltma neden olabilir. Kanserin olasılığı vardır, bu kötü bir haber. Soya fasulyesi ilk etapta hücre çoğaltma lehine, östrojenik olduğunu. Aynı pet gıdalarda mevcut soya için de geçerlidir.

Tüm kan türleri için uygun Hamur geliştirici ajanlar

Yumurta glüten benzeri faydalar sağlayan ve besin değerini arttırır. (* Değil veganlar için). , Elma pektini, fırıncı mayası, agar (soda ve sitrik asitten) kabartma tozu. Bir kaç gün buğday veya teff Fermente krep yapımında kullanılan hamur geliştirir. Portakal, limon ve greyfurt ilik. Bu eşsiz tekniği de daha fazla lif, pektin ve unlu mamuller için yararlı besinleri ekler.

Hamur Ajanlar iyileştirilmesi: Sınırlı uygun olmaları

AB, B1 (salgılayıcılarıdır) için patates unu. Bu düzgün nişasta pişirme esnek, kauçuk bir doku ekler, yani 250 ml pirinç ya da un karışımı başına 10ml miktarını sınırlamak. bunu içeren ürünlerin büyük miktarlarda Yeme diğer kan türlerinden bazıları şiddetli hazımsızlık neden olur. (Kocam Neyse ki o buğday veya gluten intoleransı değil! Kan grubu A-ifrazat ve tüm adresten sindiremez.) A, B2, O1 (ifrazat) için Tapyoka unu. pirinç unu veya karışık un 250 ml başına ince nişasta 10-15 ml ilave edilir. Eğer un almak mümkün değilse, bunu taşlama deneyin, ama çok cesur kalır. Sen ıslatma ve bir jöle için tapyoka pişirme deneyebilirsiniz. Bu bazılarını kullanın ve yumuşak ve kremsi almak için tarifin sıvı kısmı ile harmanlayın.

250ml un başına 30ml jöle hakkında deneyin. değil AB için Sago unu. pirinç unu veya karışık un 250 ml başına 10-15 ml ilave edilir. ince nişasta bulamazsa, bu pişirme ve ıslak katkı maddeleri ile harmanlanmıştır jöle kullanılarak deneyin. 250ml un başına 30ml jöle hakkında deneyin. tatlı patates Pişmiş: A. soyulmuş sonra Haşlanmış veya mikro dalgada ve için, tatlı patates biraz pirinç unu ile püresi edilebilir ve kızartma ve pişirme için bir patty şeklinde değil. yumurta kullanıyorsanız Pişmiş tatlı patates de bir pasta karışımını artırır.

Tüm kan grupları kaçının:

Kitre, karagin, guar zamkı, ksantan zamkı ve akasya sakızı. (Kaçınılmaz veya sosyal olarak beceriksiz ise biraz tariflerde bunları içermez ziyade çok fazla rahatsızlık değil olabilirler.) Pişirme içindekiler hakkında daha fazla bilgi için yağlar, süt ve şeker benim yönergelerini de inceleyebilirsiniz. Sonra size kan grubu o zaman şu andan itibaren kullanacağız şeyin bir listesini çizilir biliyorum. Orada internet üzerinde kan grubu listelerinin bol ama onlar ifrazat durumu listeleri de emin olun. büyük olanlardan bazıları yok. Yol boyunca herhangi gluten önlemek için unutmayın.