Apie ką turėtume žinoti Cerebral Palsy

Yra keletas požymių, kurie gali rodyti, kad vaikas serga cerebriniu paralyžiumi. Ne visi požymiai matomi gimus ir gali dar labiau išryškėti vystantis kūdikiams.

Kūdikių simptomai

 • Mažas raumenų tonusas (paimtas kūdikis jaučiasi „diskelis“)
 • Nesugebėdamas pakelti savo galvos gulėdamas ant pilvo ar palaikydamas sėdimą padėtį
 • Raumenų spazmai ar sustingimas
 • Bloga raumenų kontrolė, refleksai ir laikysena
 • Vėluojama plėtra (negalima atsisėsti ar savarankiškai pereiti per 6 mėnesius)
 • Maitinimo ar rijimo sunkumai
 • Mėgsta naudoti vieną savo kūno pusę

Ženklai ant mažų vaikų / vaikų

Nors mažų vaikų / vaikų, sergančių cerebriniu paralyžiumi, smegenys lieka sužeistos, joms vystantis trauma nepablogėja.

Priklausomai nuo cerebrinio paralyžiaus sunkumo lygio, mažiems vaikams ir vaikams gali kilti fizinio vystymosi sunkumų, tokių kaip:

 • nevaikšto iki 12-18 mėnesių
 • nekalbėdamas paprastų sakinių per 24 mėnesius

Jei jūsų vaikas nepasiekia šių etapų arba jiems pasireiškia kai kurie cerebrinio paralyžiaus požymiai, gali tekti pasikalbėti su savo ankstyvosios vaikystės slaugytoja, bendrosios praktikos gydytoju ar pediatru.

NSW klausimai, susiję su raidos etapais, yra aprašyti asmeninės sveikatos įrašų knygoje (mėlynojoje knygoje), teikiamoje šeimoms, gimus vaikui.

Kada diagnozuojamas cerebrinis paralyžius?

Smegenų paralyžius yra sudėtinga negalia, o diagnozė ne visada yra lengvas procesas. Gydytojai gali įtarti cerebrinį paralyžių, jei kūdikio motorinė raida yra lėta, jo raumenų tonusas ar diskelis yra neįprastas arba laikysena neįprasta.

Laikas skiriasi, kai tėvams nustatoma oficiali diagnozė, kad jų vaikas serga cerebriniu paralyžiumi. Labai neišnešioti kūdikiai paprastai yra atidžiai stebimi ir jiems gali būti atliekamas ankstyvas MRT tyrimas (magnetinio rezonanso tomografija). Tačiau dauguma vaikų, sergančių cerebriniu paralyžiumi, negimsta anksčiau laiko. Dauguma gimsta visą laiką ir tik tada, kai neatitinka įprastų kūdikio etapų, laikoma bet kokia neįgalumo forma. MRT gali parodyti, kad jie turi smegenų sužalojimą, tačiau tuo metu dažnai dar per anksti prognozuoti poveikį.

Bendrasis judesių vertinimas gali būti atliekamas nuo gimimo iki 5 mėnesių amžiaus. Tai stiprus cerebrinio paralyžiaus prognozatorius, ypač kai MRT metu matomi tam tikri smegenų pokyčiai. Tačiau Bendrasis judesių vertinimas negali numatyti cerebrinio paralyžiaus sunkumo.

Jei atlikus bendrą judesių vertinimą, kūdikiui gresia cerebrinis paralyžius, intervencija gali prasidėti kuo anksčiau.

Kaip gydytojai diagnozuoja cerebrinį paralyžių?

Jie ypatingą dėmesį skirs vaiko judesiams, tiek savanoriškiems judesiams, tiek raumenų tonusui.

Kai kurių vaikų raumenys gali būti labai atsipalaidavę, o kiti – standūs, įtempti. Gydytojai taip pat ieškos neįprastų pozų ar jei vaikas palankiai vertina vieną pusę. Tokius nuskaitymus kaip MRT ar KT gali paskirti gydytojas.

Vienas iš tėvų nusivylimų yra tai, kad kartais diagnozė gali užtrukti ilgai, pakartotinai atliekant tyrimus ir lankantis pas specialistus.

Taip gali būti todėl, kad vaikas serga lengva cerebriniu paralyžiumi, tačiau taip pat gali būti ir todėl, kad gydytojas turi įsitikinti, kad tai nėra kito tipo judėjimo sutrikimas, kuris gali būti progresuojantis (laikui bėgant pablogėti).

Cerebrinio paralyžiaus gydymas

Nors cerebrinis paralyžius yra neįgalumas visą gyvenimą, yra daugybė intervencijų, kurios gali padėti sumažinti jos poveikį organizmui ir asmens gyvenimo kokybei. Intervencija yra paslauga, kuria siekiama pagerinti cerebrinio paralyžiaus būklę ir kasdienę su juo gyvenančio žmogaus patirtį.

Cerebriniu paralyžiumi sergančius vaikus gali palaikyti specialistų komanda, įskaitant sveikatos priežiūros specialistus ir bendruomenės palaikymo tarnybas, kurios kartu padeda vaikui ir šeimai pasiekti savo tikslus.

Vėlyvoje paauglystėje ir 20-ųjų pradžioje daugelis jaunų žmonių vis labiau prisiima atsakomybę už savo sveikatą ir gerovę. Jų komandoje gali būti sveikatos specialistai ir pagrindiniai bendruomenės teikėjai, tokie kaip kūno rengybos treneriai.

Ar galima išvengti cerebrinio paralyžiaus ar išgydyti?

Šiuo metu nėra jokio būdo visiškai užkirsti kelią cerebriniam paralyžiui ar jo išgydyti. Visuomenės sveikatos priemonės, tokios kaip privalomi saugos diržai, tvorų tvoros ir raudonukės skiepijimai, vis dar užkerta kelią kai kuriems CP. Neseniai buvo imtasi kelių intervencijų didelės rizikos kūdikiams, siekiant sumažinti cerebrinio paralyžiaus riziką ar sunkumą. Trys pavyzdžiai:

 • Aušinimas – naujagimiai, patyrę smegenų traumą dėl deguonies trūkumo gimimo metu (hipoksinė išeminė encefalopatija), gali būti gydomi aušinimu. Aušinimas ar lengva hipotermija apima šiek tiek mažesnę kūdikio kūno temperatūrą ir siekiama sumažinti smegenų sužalojimo poveikį.
 • Antenataliniai steroidai – vienas steroidų kursas, skirtas motinoms, kurioms gresia priešlaikinis gimdymas, sumažina jų kūdikių cerebrinio paralyžiaus riziką.
 • Magnio sulfatas – skiriamas nėščioms motinoms, kurioms kyla didelė priešlaikinio gimdymo rizika, magnio sulfatas gali padėti apsaugoti kūdikius nuo smegenų pažeidimo, kuris sukelia cerebrinį paralyžių.

Štai ką turėtumėte žinoti apie cerebrinį paralyžių. Rašydami šį straipsnį, mes tikimės, kad visi galės kuo greičiau užkirsti tam kelią.