Ako postupovať pri manuálnom čerpaní na zvýšenie dodávky mlieka

Ručné odsávanie je technika masáže prsníkov, ktorá môže zvýšiť množstvo materského mlieka, ktoré odsávate počas každého odsávania. Pretože čerpanie z ruky vám pomôže pri úplnom vypustení prsníka dôkladnejšie vyprázdniť prsník, pomôže vám zvýšiť prísun mlieka a zabezpečí vám dodanie väčšieho množstva tukového zadného mlieka, ktoré pomôže vášmu dieťaťu rásť.

Ručné pumpovanie pomáha matkám, ktoré môžu zápasiť s objemom, vyprodukovať pri každom čerpaní viac mlieka. Ak máte dieťa v intenzívnej starostlivosti o novorodencov, máte predčasne narodené dieťa alebo potrebujete pumpovať, preukázalo sa, že táto technika kombinácie napumpovania výrazu ruky a masáže prsníkov zvyšuje objem mlieka o 48%.

Pri manuálnom odsávaní dojčiaca osoba používa svoje ruky na pomoc pri odstraňovaní mlieka pri odsávaní, namiesto toho, aby sa spoliehala iba na odsávačku. Masáž prsníkov a výraz rúk v kombinácii s odsávaním nielen pomôžu maximalizovať množstvo mlieka, ktoré načerpáte pri každom sedení, ale tiež celkovo zvýšia prísun mlieka.

Používanie praktického čerpania

Pri použití ručného napumpovania na zvýšenie prísunu mlieka si pred pumpovaním a počas pumpovania budete masírovať obidva prsníky. Tu je rutina čerpania, ktorú môžete použiť:

  • Začnite so správnym vybavením. Používajte plne elektrické nemocničné čerpadlo s dvojitou čerpacou súpravou. Noste podprsenku, ktorá drží príruby na svojom mieste, kým pumpujete, aby ste si uvoľnili ruky a masírovali prsia.
  • Pred napumpovaním si masírujte prsia. Masírujte obidve prsia pomocou malých kruhov v špirálovitom vzore (podobne ako pri vyšetrení na samom prsníku), pričom venujte zvýšenú pozornosť vonkajším okrajom prsníka. Pohladkajte prsia od vonkajšieho okraja smerom k bradavkám. Ľahkým dotykom si oddýchnete a stimulujete svoje sklamanie.
  • Pumpujte oba prsníky, kým mlieko nezačne ustávať, zvyčajne asi 5 až 7 minút. Nastavte sanie na najvyššiu úroveň, ktorá vám vyhovuje.
  • Zopakujte postup masáže. Počas masírovania pumpujte každý prsník. Zvláštnu pozornosť venujte oblastiam, kde cítite hrčky (sú to plnotučné mliečne kanály). Stredným tlakom zdvihnite prsník od vonkajšieho okraja smerom k pumpe, aby ste vyprázdnili kanáliky.
  • Pokračujte, kým tvorba mlieka opäť neustúpi (zvyčajne asi 3 až 5 minút). Ručným expresom do prírub čerpadla. Posledné mlieko (hindmilk) je najbohatšie mlieko, ktoré produkujete.

Maximalizácia produkcie mlieka

Tu je niekoľko ďalších spôsobov, ako môžete zvýšiť a maximalizovať produkciu mlieka, kým je vaše dieťa na jednotke NICU.

  • Pokračujte v pravidelnom čerpaní. Ideálne osemkrát za 24 hodín, aby ste udržali prísun mlieka. Pamätajte, že je to ponuka a dopyt.
  • Ak čerpáte namiesto plného kŕmenia, načerpajte 15 minút, aj keď mlieko prestane tiecť. Odsávanie stimuluje prsníky, aby udržali váš prísun mlieka.
  • Ak ste odlúčení od dieťaťa, je dôležité, aby ste svoje mlieko začali vylučovať počas prvých šiestich hodín po pôrode.
  • Venujte svojmu dieťaťu toľko času, koľko môžete. Držanie dieťaťa na pokožke pomôže nielen vám a vášmu dieťaťu, ale aj vášmu telu produkovať prolaktín a oxytocín, čo pomáha zvyšovať prísun mlieka.
  • Skúste počúvať hudbu. Je dokázané, že hudba zvyšuje množstvo mlieka vyjadreného v NICU.