Ako chrániť naše uši a zdravie sluchu

Akonáhle je váš sluch poškodený, je navždy preč. To je dôvod, prečo zvyšujeme povedomie o prevalencii straty sluchu, dôležitosti včasnej diagnostiky a možnostiach prijatia opatrení na nájdenie najlepšieho riešenia sluchu pre vaše potreby. Nečakajte, kým bude príliš neskoro, aby ste sa začali starať o svoje uši! Tu je 9 spôsobov, ako chrániť naše uši a zdravie sluchu.

Okolo hlasných zvukov používajte štuple do uší

Približne 15 % ľudí má stratu sluchu spôsobenú hlukom v dôsledku hlučného pracovného alebo rekreačného prostredia. Kluby, koncerty, kosačky na trávu, motorové píly a iné zvuky, ktoré vás nútia kričať, aby osoba vedľa vás počula váš hlas, vytvárajú nebezpečné úrovne zvuku. Zátkové chrániče sluchu sú pohodlné a ľahko dostupné. Môžete si dokonca nechať pár na mieru prispôsobiť vašim ušiam od svojho miestneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Hudobné štuple do uší sú špeciálne štuple do uší s filtrami, ktoré umožňujú človeku počuť konverzácie a hudbu, no zároveň znižujú škodlivé úrovne zvuku pri zachovaní kvality pôvodného zvuku čo najbližšie.

Znížte hlasitosť

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je 1,1 miliardy tínedžerov a mladých dospelých na celom svete ohrozených stratou sluchu spôsobenou hlukom v dôsledku nebezpečného používania zvukových zariadení. Ak si radi vychutnáte hudbu cez slúchadlá alebo štuple, môžete si chrániť uši dodržiavaním pravidla 60/60. Odporúča sa počúvať so slúchadlami pri maximálnej hlasitosti 60 % maximálne 60 minút denne.

Nebezpečné sú najmä štuple do uší, ktoré pasujú priamo na bubienok. Ak je to možné, rozhodnite sa pre slúchadlá cez uši. Nezabúdajte, že akákoľvek hlasná hudba, nielen hudba prehrávaná cez slúchadlá, predstavuje riziko straty sluchu spôsobenej hlukom. Ak organizujete spoločenskú udalosť, držte hudbu na takej hlasitosti, aby nenútila ľudí kričať, aby mohli viesť rozhovor.

Dajte svojim ušiam čas na zotavenie

Ak ste dlhší čas vystavení hlasitým zvukom, napríklad na koncerte alebo v bare, vaše uši potrebujú čas na zotavenie. Ak môžete, vyjdite z času na päť minút von, aby ste ich nechali odpočívať. Vedci zistili, že vaše uši potrebujú v priemere 16 hodín ticha, aby sa spamätali z jednej hlučnej noci.

Prestaňte používať vatové tampóny v ušiach

Je bežné, že ľudia používajú vatové tampóny na čistenie vosku zo zvukovodu, ale rozhodne to nie je vhodné. Trocha vosku v ušiach je nielen normálne, ale je to aj dôležité. Uši sú samočistiace orgány a vosk zabraňuje prenikaniu prachu a iných škodlivých častíc do kanálika. Navyše, vloženie čohokoľvek do zvukovodu riskuje poškodenie citlivých orgánov, ako je ušný bubienok.

Ak máte prebytočný vosk, môžete okolie kanálika jemne vyčistiť vlhkou handričkou. Môžete tiež použiť roztok na odstránenie ušného mazu v priebehu niekoľkých nocí. To zmäkčuje vosk, takže nakoniec sám vytečie. Najlepším riešením je vždy požiadať o odborný názor a starostlivosť, ak je to možné.

Udržujte uši v suchu

Nadmerná vlhkosť môže baktériám umožniť preniknúť do zvukovodu a napadnúť ho. To môže spôsobiť plavecké ucho alebo iné typy infekcií uší, ktoré môžu byť nebezpečné pre váš sluch. Po kúpaní alebo plávaní si uši jemne osušte uterákom. Ak cítite vodu v uchu, nakloňte hlavu nabok a zľahka zatiahnite za ušný lalôčik, aby sa voda dostala von. Môžete tiež zabezpečiť, aby vaše uši zostali suché a zdravé, pomocou prispôsobených plaveckých štupľov do uší, ktoré bránia vniknutiu vody do zvukovodu. Sú skvelé pre dospelých aj deti a robia zázraky pri prevencii plaveckého ucha. Dohodnite si stretnutie s vašim miestnym odborníkom na načúvacie prístroje, aby vám ho nasadili.

Vstaň a hýb sa

Vedeli ste, že cvičenie je dobré pre vaše uši? Je to pravda. Kardio cvičenia, ako je chôdza, beh alebo bicyklovanie, rozprúdia krv do všetkých častí tela vrátane uší. To pomáha vnútorným častiam uší zostať zdravé a pracovať na maximálny potenciál. Uistite sa, že zostanete v bezpečí! Pri bicyklovaní vždy noste prilbu. Ak spadnete a udriete si hlavu, otras mozgu môže poškodiť váš sluch.

Ovládajte úrovne stresu

Stres a úzkosť sú spojené s dočasným aj trvalým tinnitom (fantómové zvonenie v ušiach). Vysoká úroveň stresu spôsobuje, že vaše telo prejde do režimu boja alebo úteku, čo je inštinktívna reakcia, ktorá naplní vaše telo adrenalínom, ktorý vám pomôže bojovať alebo utiecť pred nebezpečenstvom. Tento proces vytvára veľký tlak na vaše nervy, prietok krvi, telesné teplo a ďalšie. Bežne sa predpokladá, že tento tlak a stres sa môžu dostať do vnútorného ucha a prispieť k príznakom tinnitu.

Absolvujte pravidelné prehliadky

Požiadajte svojho lekára, aby začlenil skríning sluchu do vašich pravidelných prehliadok. Pretože strata sluchu sa vyvíja postupne, odporúča sa aj každoročné konzultácie so sluchovým odborníkom. Týmto spôsobom budete s väčšou pravdepodobnosťou rozpoznávať príznaky straty sluchu a budete konať hneď, ako to urobíte. Konať je dôležité, pretože neliečená strata sluchu okrem zníženia kvality života a pevnosti vzťahov súvisí s ďalšími zdravotnými problémami, ako sú depresia, demencia a srdcové choroby.

Užívajte lieky len podľa pokynov

Niektoré lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je aspirín, ibuprofén a naproxén, môžu niekedy prispieť k strate sluchu. Diskutujte o liekoch so svojím lekárom, ak sa obávate, že ovplyvnia vašu sluchovú schopnosť a užívajte ich len podľa pokynov.