5 nezvyčajné potraviny by ste mali jesť

Väčšina z nás sú oboznámení s superfood štamgastov, ako Chia semená, kurkuma, repa, tmavé listovej zeleniny, čučoriedky, pretože sú ľahko zdroje a pravidelne nájsť v on-line receptov, kuchárok a miestnych reštaurácií. Ale je tu celý svet menej známych potravín, ktoré by mali byť aj na vašom tanieri.

Nasledujúcich päť potraviny získavajú na popularite pre ich jedinečnosť a zdravotné výhody. Všetci majú antioxidačné a protizápalové látky, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení, rakoviny, neurodegeneratívnych chorôb, cukrovky a hmotnosti, a možno nájsť na miestnom trhu, obchode so zdravou výživou alebo on-line.

Spirulina

Spirulina je typ siníc (technicky typ siníc), ktorá je koncentrovaným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Na rozdiel od iných baktérií, spirulina obsahuje chlorofyl a používa Slnko ako zdroj energie, podobne ako rastliny. V Spojených štátoch, spirulina je väčšinou používaný ako doplnok a pridá sa do krémov (čo je v pohode modrá farba zmení), zatiaľ čo v ostatných častiach sveta, to je široko používaný, aby sa zabránilo podvýžive.

Spirulina obsahuje 18 rôznych aminokyselín, ktoré sú všetky vysoko stráviteľné, a nevyžaduje varenie zvýšiť biologickú dostupnosť proteínu. Zo zaujímavých mikroživín v spirulina patria vitamíny B12, K a E, a jód, vápnik, železo, horčík, selén, mangán, draslík a zinok. Niektoré z týchto živín pôsobia ako antioxidanty, kofaktory enzymatických reakcií v tele, alebo v detoxikačných ciest. Spirulina obsahuje kyselinu gama-linolénovej, mastnú kyselinu nevyhnutné pre kože, kĺbov a zdravie srdca. Tento typ tuku je prekurzorom dôležitých Biochemicals, ktoré pôsobia ako chemických mediátorov pre zápaly a imunitné reakcie.

Poznámka opatrne o tom, kde sa odoberal Spirulina: Ak je zberalo zo znečistených vôd alebo kultivovaný nesprávne, môže sa hromadia toxíny zo životného prostredia, preto si organické a skontrolujte umiestnenie úrody. Vzhľadom k tmavej farby, pravidelná konzumácia spiruliny môžu obrátiť stoličky tmavo zelenú farbu a môže zvýšiť črevné plyny, z ktorých ani jedna sú škodlivé. Začnite pomaly, aby videli, ako veľmi sú vaše telo môže tolerovať.

Recept Idea:

Preveďte supervelmocen- koktail s kokosovým mliekom, trávou kŕmených vanilkovou srvátkový proteínový prášok, 1 mrazené banán, 1 lyžica chia semien, 1/2 avokáda, a kopček spiruliny. Blend a užívať si.

Dračie ovocie

Toto exotické tropické ovocie, tiež známy ako Pitaya, pochádza z Mexika, Južnej Amerike a juhovýchodnej Ázii. Existujú tri druhy dračie ovocie, ktoré môžu byť buď sladké alebo kyslej: červená koža / červené mäso, červená koža / biela mäsa a zožltnutie kože / bielym mäsom. Niektorí popisujú chuť ako kríž medzi hrušky a kivi.

Malé čierne semená v tele sú plné ako vlákniny a zdravé tuky, a červený pigment pochádza z betakyaninů, ktoré môžu pomôcť chrániť pred oxidačným poškodením a znížiť zápal. Niektoré zo zdravotných výhod spojených s pravidelnou konzumáciou dračie ovocie zahŕňajú lepšie trávenie (vzhľadom k vláknu), znižuje cholesterol (vďaka vlákna, niacín a vitamín C), zlepšenie imunitného systému (antioxidanty a vitamín C), a prírodné antibakteriálne a protiplesňové činidlo.

Recept Idea:

Rez dračie ovocie na polovicu, lopatka sa na mäso a miesto v kuchynskom robote s 1 lyžica chia semien a zmes do hladka. Voliteľné: Pridajte 1 lyžicu medu surového alebo čistý javorový sirup, ak príliš kyslá. Skladovať v chladničke a použiť ako džem na naklíčené zrna chlieb s vašou obľúbenou matice alebo semien masla.

tempeh

Tempeh je fermentovaná sójová jedlo, ktoré pochádza z Indonézie. Celá sója sa používa a proces fermentácie produkuje vysoký počet probiotík, čo sú dobré chyby, ktoré žijú vo vnútri svojho tela. Probiotiká sú známe pomoc zlepšenie trávenia, znižuje zápal, zlepšenie produkcie neurotransmiterov v črevách a mozgu a pomoc pri regulácii hmotnosti. Spotreba tempeh a iných výrobkov z celého sóje (edamame, tofu) môže tiež prispieť k zlepšeniu hustoty kostného tkaniva v dôsledku sójovej izoflavónov, vápnik, fosfor a meď. Tempeh môže tiež pomôcť liečiť Candida v čreve, pretože sa fermentuje.

Obsah bielkovín v tempeh je rovnaká ako u živočíšne bielkoviny, čo je skvelá voľba pre bezmäsité pondelok robí, alebo ak chcete byť na čiastočný úväzok (alebo na plný úväzok) vegánske. Na vedomie opatrne: Tam je zmiešaný dôkazy o príjme sójové a rakoviny prsníka. Ak máte v anamnéze estrogénu karcinómu prsníka s pozitívnymi hormonálnymi receptormi, obmedzte príjem na raz týždenne. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá uvádza, že sója je potrebné sa vyhnúť v tomto prípade. Samozrejme, musíte sa rozhodnúť, čo funguje pre vás najlepšie.

Recept Idea:

Prirodzene veľmi nevýrazné, tempeh bude trvať na chuť, čo použiť ako marináda. Radi by sme použiť salsa alebo domáce tamari-miso-zázvor vinaigrettem a naliať ho cez rozpadol tempeh. Nechajte ho marinovať cez noc sa naozaj ponoriť do chuťou. Ohrievať veľké teflónovej panvici a speniť na tempeh s nakrájanú cibuľu, huby, cuketa a dieťa greeny na výživné a chutné jedlo.

Sacha inch

Tiež známy ako Inca arašidy, Sacha Inch sú v skutočnosti semená na plukenetia Volubilis rastliny. Pôvodom amazonskej pralesa, takéto semená (aj predávané v oleji a práškovej forme), sú s vysokým obsahom bielkovín, vlákniny, omega-3, -6 a -9 mastných kyselín, draslík, vápnik a horčík. Niektoré zo zdravotných výhod spojených s Sacha Inch zahŕňajú zlepšenie trávenia, profil krvných lipidov a nálady a poznávanie, a zníženie zápalu. Semená sa predávajú pražené a možno ich nájsť v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou a na internete.

Recept Idea:

Pre veľký kedykoľvek desiatu, zmiešajte 1/2 čajovej lyžičky každej škorice, údeným paprikou a ružové himalájske morskou soľou. Pridajte 1/2 lyžičky surové medu a 1 lyžička panenský kokosový olej. Miešajte kombinovať a miešať do 1/4 šálky Sacha Inch semien. Umiestnite korenené semien v malej panvici na miernom ohni na platni. Varíme 4-5 minút, triasť panvicu často, aby sa zabránilo semien zo spaľovania.

teff

Tieto malé bezlepková, obilie, ako semená pestované predovšetkým v Etiópii sa tradične používajú, aby injera, kvásku-vzrástla chlebové placky. S orechovú, zemitú chuť a zrnitou textúru, Milička môže byť použitý ako horúcej kaše (sladké alebo pikantné), pečené do rýchleho chleba, alebo použité namiesto kukuričnej múky pre polenta typu misky. Vysoký obsah železa Teff pomáha telu, aby sa hemoglobín, sa nachádza v červených krvinkách proteín, ktorý zvyšuje okysličenie buniek a zlepšuje krvný obeh. Vysoké hladiny vápnika, mangánu a fosforu môže pomôcť znížiť straty kostnej hmoty, ktorá sa prirodzene vyskytuje sa starnutím. Štiepenie sa zlepšuje s pravidelnej konzumácii Teff vďaka obsahu vlákniny, so zníženým plynom, nadúvanie a kŕče zvyčajne spojené s gastrointestinálnymi poruchami a zvýšené doby priechodu (čas potrebný jedlo prejsť čreva). Tento vitamín B6 bohaté na osivo môže tiež zlepšiť zdravie srdca, ako B6 pomáha regulovať homocysteínu, ktorý je prepojený s zápalu a rozvoju srdcových ochorení. Teff je tiež prirodzene bezlepková, čo je dobrou voľbou pre tých, ktorí s celiakiou robí.

Recept Idea:

Preplňovaný svoju raňajkách s Teff palacinky. Kombinovať 1 šálka Teff múky, 1/2 lyžice prášku do pečiva, 1/2 lyžičky arrowroot a štipku morskej soli. Pridajte 1 lyžica panenského kokosového oleja, 1 šálka nesladené mandľové mlieko, 1 vajce, 1/2 lyžičky škorice a 1 lyžička čistého vanilkový extrakt. Premiešajte kombinovať. Teplo veľkú nepriľnavou panvicu na strednom vysokej teplote a pridať kokosový olej pre potiahnutie panvicu. Použitie veľkého lyžicou (asi 2 polievkové lyžice) k poklesu cesta na horúcej panvici. Cook 2-3 minút na stranu. Slúžiť s domácou javor jogurtu pre s vysokým obsahom bielkovín, sladká poleva (zmiešajte 1/2 šálky prostý islandský jogurt s 1/2 lyžičky škorice a 1 lyžicou čistý javorový sirup).