5 neobvyklé potraviny byste měli jíst

Většina z nás jsou obeznámeni s superfood štamgasty, jako Chia semena, kurkuma, řepa, tmavé listové zeleniny, borůvky, protože jsou snadno zdroje a pravidelně nalézt v on-line receptů, kuchařek a místních restaurací. Ale je tu celý svět méně známých potravin, které by měly být i na vašem talíři.

Následujících pět potraviny získávají na popularitě pro jejich jedinečnost a zdravotní výhody. Všichni mají antioxidační a protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny, neurodegenerativních chorob, cukrovky a hmotnosti, a lze nalézt na místním trhu, obchodě se zdravou výživou nebo on-line.

Spirulina

Spirulina je typ sinic (technicky typ sinic), která je koncentrovaným zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Na rozdíl od jiných bakterií, spirulina obsahuje chlorofyl a používá Slunce jako zdroj energie, podobně jako rostliny. Ve Spojených státech, spirulina je většinou používán jako doplněk a přidá se do krémů (což je v pohodě modrá barva změní), zatímco v ostatních částech světa, to je široce používán, aby se zabránilo podvýživě.

Spirulina obsahuje 18 různých aminokyselin, které jsou všechny vysoce stravitelné, a nevyžaduje vaření zvýšit biologickou dostupnost proteinu. Ze zajímavých mikroživin v spirulina patří vitaminy B12, K a E, a jód, vápník, železo, hořčík, selen, mangan, draslík a zinek. Některé z těchto živin působí jako antioxidanty, kofaktory enzymatických reakcí v těle, nebo v detoxikačních cest. Spirulina obsahuje kyselinu gama-linolenové, mastnou kyselinu nezbytné pro kůže, kloubů a zdraví srdce. Tento typ tuku je prekurzorem důležitých Biochemicals, které působí jako chemických mediátorů pro záněty a imunitní reakce.

Poznámka opatrně o tom, kde se odebíral Spirulina: Je-li sklizeno ze znečištěných vod nebo kultivovaný nesprávně, může se hromadí toxiny z životního prostředí, proto si organické a zkontrolujte umístění sklizně. Vzhledem k tmavé barvy, pravidelná konzumace spiruliny mohou obrátit stoličky tmavě zelenou barvu a může zvýšit střevní plyny, z nichž ani jedna jsou škodlivé. Začněte pomalu, aby viděli, jak moc jsou vaše tělo může tolerovat.

Recept Idea:

Proveďte supervelmocen- koktejl s kokosovým mlékem, trávou krmených vanilkovou syrovátkový proteinový prášek, 1 zmrazené banán, 1 lžíce chia semen, 1/2 avokáda, a kopeček spiruliny. Blend a užívat si.

dračí ovoce

Toto exotické tropické ovoce, také známý jako pitaya, pochází z Mexika, Jižní Americe a jihovýchodní Asii. Existují tři druhy dračí ovoce, které mohou být buď sladké nebo zakysané: červená kůže / červené maso, červená kůže / bílá masa a zežloutnutí kůže / bílým masem. Někteří popisují chuť jako kříž mezi hrušky a kiwi.

Malé černé semena v těle jsou plné jak vlákniny a zdravé tuky, a červený pigment pochází z betakyaninů, které mohou pomoci chránit před oxidačním poškozením a snížit zánět. Některé ze zdravotních výhod spojených s pravidelnou konzumací dračí ovoce zahrnují lepší trávení (vzhledem k vláknu), snižuje cholesterol (díky vlákna, niacin a vitamin C), zlepšení imunitního systému (antioxidanty a vitamin C), a přírodní antibakteriální a protiplísňové činidlo.

Recept Idea:

Řez dračí ovoce na polovinu, lopatka se na maso a místo v kuchyňském robotu s 1 lžíce chia semen a směs do hladka. Volitelné: Přidejte 1 lžíci medu surového nebo čistý javorový sirup, pokud příliš kyselá. Skladovat v chladničce a použít jako džem na naklíčená zrna chléb s vaší oblíbenou matice nebo semen másla.

tempeh

Tempeh je fermentovaná sójová jídlo, které pochází z Indonésie. Celá sója se používá a proces fermentace produkuje vysoký počet probiotik, což jsou dobré chyby, které žijí uvnitř svého těla. Probiotika jsou známy pomoc zlepšení trávení, snižuje zánět, zlepšení produkce neurotransmiterů ve střevech a mozku a pomoc při regulaci hmotnosti. Spotřeba tempeh a jiných výrobků z celého sóji (edamame, tofu) může také přispět ke zlepšení hustoty kostní tkáně v důsledku sójové isoflavonů, vápník, fosfor a měď. Tempeh může také pomoci léčit Candida ve střevě, protože se fermentuje.

Obsah bílkovin v tempeh je stejná jako u živočišné bílkoviny, což je skvělá volba pro bezmasé pondělí dělá, nebo chcete-li být na částečný úvazek (nebo na plný úvazek) veganské. Na vědomí opatrně: Tam je smíšený důkazy o příjmu sojové a rakoviny prsu. Máte-li v anamnéze estrogenu karcinomu prsu s pozitivními hormonálními receptory, omezte příjem na jednou týdně. Neexistuje žádná studie, která uvádí, že sója je třeba se vyhnout v tomto případě. Samozřejmě, musíte se rozhodnout, co funguje pro vás nejlepší.

Recept Idea:

Přirozeně velmi nevýrazné, tempeh bude trvat na chuť, co použít jako marináda. Rádi bychom použít salsa nebo domácí tamari-miso-zázvor vinaigrettem a nalít ho přes rozpadl tempeh. Nechte ho marinovat přes noc se opravdu ponořit do chutí. Ohřívat velké teflonové pánvi a zpěnit na tempeh s nakrájenou cibuli, houby, cuketa a dítě greeny na výživné a chutné jídlo.

Sacha InChI

Také známý jako Inca arašídy, Sacha InChI jsou ve skutečnosti semena na plukenetia Volubilis rostliny. Původem amazonské pralesa, tato semena (i prodávané v oleji a práškové formě), jsou s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny, omega-3, -6 a -9 mastných kyselin, draslík, vápník a hořčík. Některé ze zdravotních výhod spojených s Sacha InChI zahrnují zlepšení trávení, profil krevních lipidů a nálady a poznávání, a snížení zánětu. Semena se prodávají pražené a lze je nalézt ve specializovaných obchodech se zdravou výživou a na internetu.

Recept Idea:

Pro velký kdykoliv svačinu, smíchejte 1/2 čajové lžičky každé skořice, uzeným paprikou a růžové himálajské mořskou solí. Přidejte 1/2 lžičky syrové medu a 1 lžička panenský kokosový olej. Míchejte kombinovat a míchat do 1/4 šálku Sacha InChI semen. Umístěte kořeněné semen v malé pánvi na mírném ohni na plotně. Vaříme 4-5 minut, třást pánev často, aby se zabránilo semen ze spalování.

Teff

Tyto malé bezlepková, obilí, jako semena pěstované především v Etiopii se tradičně používají, aby injera, kvásku-vzrostla chlebové placky. S ořechovou, zemitou chuť a zrnitou texturu, milička může být použit jako horké kaše (sladké nebo pikantní), pečené do rychlého chleba, nebo použity namísto kukuřičné mouky pro polenta typu misky. Vysoký obsah železa Teff pomáhá tělu, aby se hemoglobin, se nachází v červených krvinkách protein, který zvyšuje okysličení buněk a zlepšuje krevní oběh. Vysoké hladiny vápníku, manganu a fosforu může pomoci snížit ztráty kostní hmoty, která se přirozeně vyskytuje se stárnutím. Štěpení se zlepšuje s pravidelné konzumaci Teff díky obsahu vlákniny, se sníženým plynem, nadýmání a křeče obvykle spojeno s gastrointestinálními poruchami a zvýšené doby průchodu (čas potřebný jídlo projít střeva). Tento vitamin B6 bohaté na osivo může také zlepšit zdraví srdce, jako B6 pomáhá regulovat homocysteinu, který je propojen s zánětu a rozvoji srdečních onemocnění. Teff je také přirozeně bezlepková, což je dobrou volbou pro ty, kteří s celiakií dělá.

Recept Idea:

Přeplňovaný svou snídani s Teff palačinky. Kombinovat 1 šálek Teff mouky, 1/2 lžíce prášku do pečiva, 1/2 lžičky arrowroot a špetku mořské soli. Přidejte 1 lžíce panenského kokosového oleje, 1 šálek neslazené mandlové mléko, 1 vejce, 1/2 lžičky skořice a 1 lžička čistého vanilkový extrakt. Promíchejte kombinovat. Teplo velkou nepřilnavou pánev na středním vysoké teplotě a přidat kokosový olej pro potažení pánev. Použití velkého lžící (asi 2 polévkové lžíce) k poklesu těsta na horké pánvi. Cook 2-3 minut na stranu. Sloužit s domácí javor jogurtu pro s vysokým obsahem bílkovin, sladká poleva (smíchejte 1/2 šálku prostý islandský jogurt s 1/2 lžičky skořice a 1 lžící čistý javorový sirup).