מה עלינו לדעת עליו Cerebral Palsy

ישנם כמה סימנים שעשויים להצביע על שיתוק מוחין בילד. לא כל הסימנים נראים בלידה ועשויים להיות ברורים יותר עם התפתחות התינוקות.

תסמינים על תינוקות

 • טונוס שרירים נמוך (התינוק מרגיש ‘תקליט’ כאשר מרימים אותו)
 • לא מסוגל להרים את ראשו בזמן שהוא שוכב על הבטן או בישיבה נתמכת
 • עוויתות שרירים או תחושת נוקשות
 • שליטה לקויה בשרירים, רפלקסים ויציבה
 • התפתחות מאוחרת (לא יכולה לשבת או להתהפך באופן עצמאי עד 6 חודשים)
 • קשיי האכלה או בליעה
 • מעדיף להשתמש בצד אחד של גופם

שלטים על פעוטות / ילדים

למרות שמוחם של פעוטות / ילדים עם שיתוק מוחין נותר פצוע, הפגיעה אינה מחמירה ככל שהם מתפתחים.

בהתאם לרמת החומרה של שיתוק מוחין, פעוטות וילדים עלולים לחוות קשיים בהתפתחות גופנית כגון:

 • לא הולכים 12-18 חודשים
 • לא מדבר משפטים פשוטים עד 24 חודשים

אם ילדך אינו מגיע לאבני דרך אלה או שהם מראים כמה מהסימנים לשיתוק מוחין, ייתכן שיהיה עליך לדבר עם אחותך בגיל הרך, רופא כללי או רופא ילדים.

ב- NSW, שאלות הנוגעות לאבני דרך התפתחותיות מתוארות בספר שיא הבריאות האישי (הספר הכחול) הניתן למשפחות כאשר ילדם נולד.

מתי מאבחנים שיתוק מוחין?

שיתוק מוחין הוא לקות מורכבת ואבחון אינו תמיד תהליך קל. רופאים עשויים לחשוד בשיתוק מוחין אם לתינוק יש התפתחות מוטורית איטית, יש לו טונוס שרירים הדוק או מרושל, או מציג תנוחות חריגות.

הזמן משתנה כאשר ההורים מקבלים אבחנה רשמית כי ילדיהם סובלים משיתוק מוחין. תינוקות פגים מאוד נצפים בדרך כלל בקפידה ועשויים לבצע בדיקת MRI מוקדמת (הדמיה תהודה מגנטית). עם זאת, רוב הילדים עם שיתוק מוחין אינם נולדים בטרם עת. רובם נולדים בטווח המלא ורק כאשר הם אינם עומדים באבני הדרך הרגילות לתינוקות, נחשבת כל סוג של מוגבלות. בדיקת MRI עשויה להראות שיש להם פגיעה במוח, אך בשלב זה לעתים קרובות מוקדם מדי לחזות את ההשפעה.

הערכת התנועות הכלליות יכולה להתבצע מגיל לידה ועד גיל 5 חודשים. זהו מנבא חזק של שיתוק מוחין, במיוחד כאשר רואים שינויים מסוימים במוח ב- MRI. עם זאת, הערכת תנועות כלליות אינה יכולה לחזות את חומרת שיתוק מוחין.

אם הערכת תנועות כלליות מציעה כי תינוק נמצא בסיכון לשיתוק מוחין, אז התערבות יכולה להתחיל מוקדם ככל האפשר.

כיצד מאבחנים רופאים שיתוק מוחין?

הם יקדישו תשומת לב מיוחדת לתנועות הילד, הן לתנועות הרצוניות והן לטונוס השרירים שלהם.

יש ילדים שיכולים להיות בעלי שרירים תקועים מאוד רגועים, בעוד שאחרים בעלי שרירים נוקשים וצמודים. רופאים יחפשו גם תנוחות חריגות או אם הילד מעדיף צד אחד על פני השני. ניתן להזמין סריקות כמו MRI או CT על ידי הרופא.

אחד התסכולים עבור ההורים הוא שלפעמים אבחון יכול לקחת זמן רב, עם בדיקות חוזרות וביקורים אצל מומחים.

זה יכול להיות בגלל שלילד יש צורה קלה של שיתוק מוחין, אבל זה יכול להיות גם בגלל שהרופא צריך לוודא שלא מדובר בסוג אחר של הפרעת תנועה שעשוי להיות פרוגרסיבי (להחמיר עם הזמן).

טיפול בשיתוק מוחין

למרות ששיתוק מוחין הוא נכות לכל החיים, ישנן התערבויות רבות שיכולות לעזור להפחית את השפעתו על הגוף ועל איכות חייו של האדם. התערבות היא שירות שמטרתו לשפר את מצב שיתוק מוחין ואת החוויה השוטפת של האדם שחי עמו.

ילדים עם שיתוק מוחין עשויים להיות נתמכים על ידי צוות אנשי מקצוע כולל אנשי מקצוע בתחום הבריאות ושירותי תמיכה מבוססי קהילה הפועלים יחד בכדי לעזור לילד ולמשפחה להגיע למטרותיהם.

בשנות העשרה המאוחרות ותחילת שנות ה -20 לחייהם, צעירים רבים לוקחים אחריות הולכת וגוברת לבריאותם ולרווחתם. הצוות שלהם עשוי לכלול אנשי מקצוע בתחום הבריאות וספקי הקהילה המיינסטרים כגון מאמני כושר.

האם ניתן למנוע או לרפא שיתוק מוחין?

נכון לעכשיו, אין דרך למנוע או לרפא שיתוק מוחין לחלוטין. אמצעי בריאות הציבור כגון חגורות בטיחות חובה, גידור בריכות וחיסונים נגד אדמת ממשיכים למנוע מעט CP. לאחרונה הוצגו מספר התערבויות לתינוקות בסיכון גבוה בכדי להפחית את הסיכון או חומרת שיתוק מוחין. שלוש דוגמאות הן:

 • קירור – ניתן לטפל בקירור בתינוקות שזה עתה נולדו אשר סבלו מפגיעה מוחית בגלל מחסור בחמצן בזמן הלידה (אנצפלופתיה איסכמית היפוקסית). קירור או היפותרמיה קלה כרוכים בהורדה קלה של חום גופו של התינוק ומטרתם להפחית את ההשפעה של הפגיעה המוחית.
 • סטרואידים לפני הלידה – מהלך יחיד של סטרואידים הניתן לאמהות הנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת מפחית את הסיכון לתינוקיהן שיתוק מוחין.
 • מגנזיום גופרתי – כאשר ניתן לאמהות בהריון הנמצאות בסיכון גבוה ללידה מוקדמת מאוד, מגנזיום גופרתי יכול לסייע בהגנה על תינוקות מפני פגיעה מוחית המובילה לשיתוק מוחין.

הנה מה שאתה צריך לדעת על שיתוק מוחין. על ידי כתיבת מאמר זה, אנו מקווים כי כולם יוכלו למנוע זאת בהקדם האפשרי.