הקשר בין ההריון וסוג הדם שלך

איך סוג הדם משפיע הריון?

חשוב לנשים לברר מה סוג הדם שלהם בתחילת ההריון שלהם. דם יילקח לברר, ויש ארבעה סוגים שונים: A, B, AB ו- O. בנוסף סוג הדם, נשים יכולות להיות גורם Rh (במיוחד רזוס D אנטיגן), וזה כאשר חלבונים מופיעים על פני השטח של הדם. נשים הנתקלות גורם Rh מסווגים Rh חיובי (+ A, B +, AB +, ו- O +) ונשים שאינם נמצאים שלילית Rh (-A, B-, מהיעדר ו- O).

סוג הדם גורם Rh של אישה בהריון ואת אביו של התינוק שלה יכולים להשפיע על מה סוג הדם של התינוק יש. זה גם ישפיע על הנוגדנים בגוף של האמא עושה כמו תגובה חיסונית חומר זר בגוף שלה כגון חיידקים, זרע, ואפילו עובר.

כאשר אישה Rh שלילי (5-10 אחוז מהנשים) יש תינוק עם דם Rh חיובי זה נקרא חוסר תאימות Rh. הגוף האם יתייחס חלבוני Rh נמצאים דם של התינוק שלה כמו זרים ולעשות נוגדנים לתקוף אותם, ברגע שני סוגי הדם לערבב בשום צורה, וזה מצב הנקרא מחלת רזוס. יש גם יכולה לפעמים להיות בעיות אם אמא היא סוג דם O ותינוקה הוא סוג דם A או B, שבו הגוף של האם מייצר נוגדנים כנגד תאי הדם האדומים של התינוק כאשר תערובות דם. זה נקרא אי התאמת ABO.

מה הם גורמי הסיכון?

בפעם הראשונה אישה בהריון, התינוק מוגן בדרך כלל עד הלידה, כי הדם של האם לא יכול לחצות את השליה (אם כי בכמויות קטנות של דם של התינוק יכול להיכנס למחזור אמא של). עם זאת, ייתכנו מקרים שבהם הדם של דם אמו של התינוק מערבב מוקדם מאשר זה, כגון:

  • הַפָּלָה
  • פציעה שגורמת דימום (כגון תאונת דרכים)
  • לאחר דיקור מי שפיר (שם דם נלקחת מחבל הטבור לבדיקה)
  • לאחר CVS (שבו מדגם של השליה נלקח לבדיקה)
  • הריון חוץ-רחמי.

בכל המצבים האלה, הנוגדנים שפיתחו כמו תגובה חיסונית אשר יכול לגרום לתינוק יש אנמיה צהבת חמורה. עם תאימות Rh, זה אומר בכל פעם האישה בהריון עם תינוק Rh חיובי בעתיד, נוגדנים יהיו מיוצרים בכמויות גבוהות. אי התאמת ABO לא להיות רצינית יותר עם כל הריון עוקב. עם זאת, אי התאמת ABO יכולה להשפיע תינוק עד שכל הנוגדנים עוברים מתוך המערכת של התינוק לאחר שהם נולדים.

מהו הטיפול?

משום שקבוצה הדם של התינוק הוא בדרך כלל לא ידוע במהלך ההריון, כל הנשים הן שליליות רזוס לקבל זריקות אנטי D במהלך ההריון כדי למנוע התפרצות של המחלה רזוס ב 28 ו 34 שבועות. דם טבורי הנאסף בלידה כדי לבדוק את קבוצת הדם של התינוק, ואם התינוק הוא רזוס חיובי, עוד זריקה ניתנת. זריקות אלו יעילות מאוד לעצור נוגדני Rh לפתח וליצור מאפשר לנשים להיות בהריון שוב בלי סיבוכי תאימות Rh. אם התינוק הוא רזוס שלילי, זריקות אינן נדרשות.

אם אישה אובחנה כבר עם מחלת רזוס תוך בהריון היא תהיה במעקב צמוד כדי לוודא שהתינוק בריא, באמצעות אולטרסאונד. במידת צורך רופא יכול לבדוק את התינוק לכל סימנים של אנמיה על ידי ניטור והתערבות אולטרסאונד מומחה.

אם בכל עת את ספירת הדם של התינוק היא נמוכה מדי, עירויי החלפת דם מיוחד (לפני או אחרי לידה) ניתן לתת לתינוק דרך חבל הטבור, להפסיק דלדול של תאי דם האדומים ומדי פעם תינוק ייתכן שיהיה צורך נמסר מוקדם. עם זאת, הדברים האלה הם בדרך כלל לא הכרחיים כמו זריקות אנטי-D הן מאוד מוצלחות.

עם תאימות ABO, אין אמצעי מניעה כדי להגן על התינוק אבל אם תינוק הוא מראה שום סימנים של אנמיה ברחם או מאוד צהבת לאחר שנולד, הם יינתנו פוטותרפיה כדי לעזור לשבור את הכימיקלים בדם שלהם, כי הם גורם צהבת שלהם, ועשויים גם צריך עירויי דם אם הם מאוד אנמי. כל זה ייעשה ישר אחרי הלידה כדי למנוע בעיות לטווח ארוך.

האם זה ישפיע על אמא?

מצב בריאותה של האמא לא תושפע על ידי אי התאמה בסוג הדם, אבל דימום מכל סוג שהוא בזמן ההריון הוא דבר שנשים צריכות תמיד לדבר עם הרופא שלהם על, כפי שהוא יכול להעיד על בעיה מלבד חוסר תאימות Rh או אי התאמת ABO.