האם הדיאטה שלך לא עובדת? אולי זה לא מתאים עם סוג הדם שלך

האם שמעתם על דיאטת סוג דם? חשבתי שזה היה פריך מזמן אבל מטופלים שואלים על זה, אז הבנתי שאני צריך ללמוד יותר.

מהי דיאטת סוג הדם?

בשנת 1996 פיטר D’Adamo, רופא נטורופת, פרסם ספר ובו תיאר כיצד אנשים יכולים להיות בריאים יותר, לחיות יותר, להשיג את המשקל האידיאלי שלהם על ידי אכילת פי סוג הדם שלהם. בחירת מישהו של תבלינים, תבלינים, ואפילו פעילות גופנית צריכה להיות תלויה בסוג הדם. בקרוב, בספר היו מוכר ואנשים טובים בכל מקום היו לברר מה סוג הדם שלהם, תיקון רשימות המכולת שלהם, ושינוי איך הם אכלו, ממשו, וחשב על בריאותם.

הנה כמה המלצות על פי “אכול נכון עבור סוג הדם שלך” דיאטה:

  • בעלי סוג דם O צריך לבחור מזונות עתירי חלבון לאכול הרבה בשר, ירקות, דגים, פירות אך להגביל דגנים, שעועית וקטניות. כדי לרדת במשקל, פירות ים, אצות, בשר אדום, ברוקולי, תרד, שמן זית הם הטובים ביותר; חיטה, תירס, חלב יש להימנע.
  • אלה עם דם מסוג A צריך לבחור פירות, ירקות, טופו, מאכלי ים, טורקיה, ודגנים מלאים, אך להימנע בשר. לצורך הרזיה, פירות ים, ירקות, אננס, שמן זית, סויה הם הטובים ביותר; שעועית חלב, חיטה, תירס, ו כליות יש להימנע.
  • בעלי סוג דם B צריך לבחור דיאטה מגוונת כולל בשר, פירות, חלב, מאכלי ים, ודגנים. כדי לרדת במשקל, אנשים מסוג B צריכים לבחור ירקות ירוקים, ביצים, כבד, ותה ליקריץ אך להימנע עוף, תירס, בוטנים, חיטה.
  • בעלי סוג דם AB צריך לאכול מאכלי חלב, טופו, בשר כבש, דגים, דגנים, פירות, ירקות. לצורך הרזיה, טופו, פירות ים, ירקות ירוקים, אצות ים הם הטובים ביותר אבל עוף, תירס, כוסמת, ושעועית יש להימנע.

כאמור, ההמלצות על דיאטות מסוג הדם להאריך גם מעבר בחירות מזון. לדוגמא, אנשים עם דם O הסוג מומלצים לבחור פעילות אירובית בעצימות גבוהות ולקחת תוספים עבור בטנם הרגישה, בעוד אלה עם סוג דם צריך לבחור פעילויות בעצימות נמוכות ולכלול מדיטצית כחלק משגרת יומם.

אבל האם זה עובד?

מחקרים באיכות גבוהה על דיאטת סוג הדם לא פורסמו בספרות הרפואית ביקורת העמיתים. גם עכשיו, חיפוש בספרות הרפואית על שם המחבר מגלה שום מחקר הנוגע דיאטה זו. מחקרים שפורסמו בשנים 2013 ו 2014 על דיאטות מסוג דם ראוי לציין. המחקר נתח 2013 בספרות הרפואית העולמית ולא מצא מחקרים הוכחת תועלת דיאטת סוג הדם. המחקר 2014 מצא כי בעוד האנשים הבאים כל דיאטות דם מהסוג היה שיפור מסוים בגורמי סיכון הקרדיו מסוימים (כגון כולסטרול או לחץ דם), שיפורים אלה לא היו קשורים לסוג דם.

האם זה הגיוני?

התאוריה מאחורי הדיאטה הזו היא סוג הדם קשור בקשר הדוק ליכולת שלנו לעכל סוגים מסוימים של מזון, כך התזונה הנכונה תשפר עיכול, לעזור לשמור על משקל גוף אידיאלי, להעלות את רמות האנרגיה, ולמנוע מחלות, כולל סרטן ומחלות לב וכלי דם .

O סוג שנאמר להיות סוג דם אבות המקורי של בני האדם המוקדמים שהיו ציידים-לקטים, עם דיאטות כי היו עשירים בחלבון מן החי. בית א ‘נאמר להתפתח כאשר בני האדם החלו לעסוק בחקלאות והיו דיאטות צמחוניות יותר. סוגי קבוצת דם B נאמרו להתעורר בקרב שבטי נוודים שצרכו הרבה מוצרי חלב. ומאחר דם AB הקבוצה היה אמורה התפתח ההתערבבות של אנשים עם סוגי A ו- B בדם, המלצות מסוג AB היו ביניים בין אלה עבור אנשים עם סוגי A ו- B בדם.

כל התיאוריות האלה כבר לערער. לדוגמה, יש ראיות לכך מסוג A בעצם היה בקבוצת הדם הראשונה להתפתח אצל בני אדם, לא להקליד O. בנוסף, אין קשר מוכח בין סוג הדם והעיכול. אז, בנוסף חוסר הראיות כי הדיאטה עובדת, שאלות רציניות להישאר על למה זה צריך לעבוד מלכתחילה.

אז, מהו החיסרון?

זוהי שאלה הוגנת, במיוחד מאז כמה שיפורים נראו אצל אנשים שאמצו דיאטות סוג דם מסוימות (ראה קישור למעלה). אכילה המבוססת על סוג הדם שלך מחייבת אותך לדעת סוג הדם שלך ולאחר מכן בצע דיאטה מגבילה. העדפות אישיות עלולות להוות בעיה: צמחוני עם דם O סוג עשוי להיאבק כדי להישאר על הדיאטה שהוקצתה, ואנשים שאוהבים בשר אדום עלולים להתאכזב ללמוד יש ומקלידי דם. תוספים מומלצים אינם זולים; לא הם המומלצים מזון אורגני. ואם יש לך מצבים בריאותיים מסוימים, כגון כולסטרול גבוה או סוכרת, תזונאי יכול להמליץ ראיות מבוססות יותר טוב בשבילך מאשר אלו נקבעו לפי סוג הדם שלך.

עכשיו מה?

עו”ד של דיאטות סוג הדם יכול לומר כי בעוד שהמחקר האידיאלי טרם בצע, בהעדר הראיות אינו מוכיח שהם לא יעילים. ויש גם אין הוכחה כי דיאטות אלה הן מזיקות. אז, הניחוש שלי הוא כי עניין דיאטות דם מהסוג לא ייעלם בזמן קרוב. אבל יש סיבה שחנויות ספרים יש המון שורות של ספרים על דיאטה, כל טענה ליעילות מאוד אם לא הטוב שבהם. אנחנו פשוט לא יודעים איזו דיאטה הוא טוב ביותר עבור כל אדם יחיד. וגם אם עשינו, דבק בכל דיאטה אחת הרבה פעמים הוא מאתגר.